Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Interrupčný zákon v parlamente neprešiel. Mal zasahovať do ľudskej dôstojnosti

05.12.2019, 15:54 | TASR

Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová víta, že parlament neschválil zákon, ktorý mal obmedziť prístup k interrupciám. Zákon podľa nej porušoval právo na ľudskú dôstojnosť a bol v rozpore s právom na prístup k vedecky overeným informáciám. TASR o tom informovala hovorkyňa Kancelárie verejného ochrancu práv Michaela Pavelková.

  • Tlačiť
  • 9

M. Patakyová zároveň kritizuje opakované otváranie témy potratov. „Navrhovaný zákon bol v rozpore s medzinárodnými ľudskoprávnymi záväzkami, porušoval právo na ľudskú dôstojnosť, predstavoval obmedzenie v prístupe k reprodukčným právam žien, bol v rozpore s požiadavkou poskytovať zdravotnú starostlivosť na základe dobrovoľného a slobodného súhlasu a bol v rozpore s právom na prístup k vedecky overeným informáciám,“ uviedla ombudsmanka.

Neprehliadnite

M. Patakyová si myslí, že opätovné otváranie témy v parlamente predstavuje snahu o obmedzenie reprodukčných práv žien na Slovensku.

Novela zákona by podľa ombudsmanky mala negatívne dôsledky na obete znásilnenie, ženy s vážnym zdravotným stavom a ženy, ktoré majú ohrozené zdravie alebo zdravý vývoj plodu.

Poslanci Národnej rady (NR) SR odmietli zmeny pri potratoch. Novela zákona sa mala týkať zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti. Mala zlepšiť informovanosť žien pred potratmi a zakázať reklamy umelého prerušenia tehotenstva s hrozbou sankcií.

  • Tlačiť
  • 9

Tagy interrupcie, ombudsmanka