Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Investora pre nemocnicu za štvrť miliardy začnú hľadať čoskoro

16.12.2014 | SITA

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) dalo na vedomie, že v krátkom čase začne hľadať investora pre novú modernú bratislavskú nemocnicu, ktorej cena by sa podľa doposiaľ zverejnených informácií mala pohybovať okolo 250 miliónov eur. Rezort zverejnil v pondelok predbežné oznámenie vo Vestníku verejného obstarávania.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 3

"Účelom predbežného oznámenia je iba poskytnúť potenciálnym záujemcom základné informácie o pripravovanom obstarávaní," uviedla hovorkyňa MZ Martina Šoltésová. Samotné verejné obstarávanie bude vyhlásené začiatkom budúceho roka. Prvotné odhady hovorili o tom, že tender by mohol byť vyhlásený už v októbri 2014.

Ministerstvo zrealizuje verejné obstarávanie novej nemocnice formou koncesie obstarávanej postupom súťažný dialóg. Jej predmetom bude návrh, výstavba, financovanie, prevádzka a údržba nemocnice, vrátane poskytovania zdravotnej starostlivosti a zabezpečenia výučby študentov. Nateraz k tomu ministerstvo viac informácií neposkytuje, k tendru sa chce vyjadriť v piatok na pripravovanej tlačovej besede.

Prezident Slovenskej lekárskej komory Marian Kollár označuje projekt novej nemocnice za tajný, o ktorom nevedia prakticky žiadne odborné spoločnosti. "Máme strašne málo informácií," zhodnotil Kollár. Okrem toho namieta aj to, že nemocnica nebude plne v rukách štátu. Univerzitnú nemocnicu ako koncové zdravotnícke zariadenie, ktoré má poskytovať najvyššiu zdravotnú starostlivosť a zabezpečovať výučbu, podľa neho nemôže prevádzkovať súkromná spoločnosť. Tvrdí, že ide de facto o privatizáciu. "Akákoľvek finančná skupina bude prevádzkovať túto univerzitnú nemocnicu, prvotný záujem nebude medicínsky, ale ekonomický," skonštatoval Kollár.

Ministerstvo viedlo počas jesenných mesiacov takzvaný predkvalifikačný dialóg, ktorý predchádza samotnému verejnému obstarávaniu. O projekt novej bratislavskej nemocnice prejavili medzi inými záujem J&T Real Estate a.s., spoločnosť Svet zdravia a.s. patriaca Pente, Agel a.s., Erste Group AG, ČSOB a.s., či ING Bank N.V. Ide o časť z celkovo 19 potenciálnych investorov.

Ministerstvo chcelo prostredníctvom stretnutí zistiť reakcie potenciálnych partnerov na nastavenie rysov nemocnice, najmä však, či bude o projekt záujem, a či je v súčasnej podobe financovateľný a realizovateľný.

Nová nemocnica je plánovaná ako projekt verejno-súkromného partnerstva. Dokončená by mala byť v závere roka 2017. Nemocnica bude okrem poskytovania zdravotnej starostlivosti slúžiť aj vzdelávaniu a výskumu. Plánovaná je v areáli Nemocnice sv. Michala na Patrónke. Zvládnuť by mala približne 40 tisíc hospitalizácií ročne.

Poznámka: Týždenník TREND a portál TREND.sk sú súčasťou vydavateľstva News and Media Holding, ktoré patrí finančnej skupine Penta.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 3

Tagy nemocnice, zdravotníctvo