Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Inzeráty netaja mzdu už vyše roka. Čo sa odvtedy deje s platmi?

08.05.2019, 18:59 | Adrián Berecz | © 2019 News and Media Holding

Od zavedenia povinnosti zverejňovať platy v pracovných inzerátoch ubehol viac ako rok. Plat je nepochybne najdôležitejšou časťou ponuky a zároveň ide o jeden z najefektívnejších spôsobov, ako môžu zamestnávatelia prilákať viac uchádzačov. V súčasnosti sa priemerná mzda zvyšuje. Podpísal sa na tom aj zákon o povinnom uvádzaní platov v inzerátoch?

  • Tlačiť
  • 26

Priemerná nominálna mzda na Slovensku za vlaňajšok prekročila tisíc eur a nominálne vzrástla až o 6,2 percenta, potvrdzuje pre TREND analytička Poštovej banky Jana Glasová.

Analýza portálu Profesia.sk ukazuje, že väčšina zamestnávateľov za posledný rok mzdy v pracovných inzerátoch zvyšovala. Väčšina z nich obsahuje informáciu o ponúkanom plate.

Od mája do októbra 2018 malo na portáli plat uverejnených 93,71 percenta inzerátov, ktoré ponúkali prácu na Slovensku. Neskôr, v období od novembra 2018 do apríla 2019, sa tento podiel o niečo znížil. Stále však platí, že len minimum pracovných ponúk nemá uvedenú mzdu.

16 ľudí na inzerát

V súčasnosti sú uverejňované platy aj v ponukách, ktoré spadajú pod výnimky, poukazuje hovorkyňa portálu Nikola Richterová. To znamená, že zo zákona platy v ponukách uverejňovať nemusia. Ide o prípady, keď firma hľadá iba ľudí na živnosť alebo keď sa hľadajú noví zamestnanci do štátnej a verejnej správy. Uverejňované mzdy vidno dokonca aj pri ponukách práce v zahraničí.

Motiváciou zamestnávateľov zverejňovať mzdy je najmä získanie vyššieho počtu uchádzačov. Na jednu pracovnú ponuku s informáciou o plate zareaguje v priemere 16 uchádzačov, uvádza Profesia.sk. V prípade, že plat v inzeráte chýba, zareaguje naň v priemere iba 12 ľudí.

Neprehliadnite

„Je však nutné dodať, že informácie v pracovných ponukách nie sú jednotné. Približne polovica ponúk uvádza jedno číslo ako ponúkaný plat a k tomu text o odmenách, províziách a praxi. Druhým najčastejším spôsobom uvádzania platu je mzdové rozmedzie napríklad od 700 do tisíc eur. Približne 10 percent ponúk uvádza hodinovú mzdu a päť percent ponúk uvádza jedno číslo bez sprievodného textu,“ vysvetľuje N. Richterová.

Stewardi a letušky ako skokani

Priemerný ponúkaný plat v období od mája do októbra 2018 bol 1 047 eur. Nasledujúci polrok narástla táto priemerná mzda na 1 106 eur.

Odvetvím, kde Profesia.sk zaznamenala najvýraznejší rast ponúkaných platov, je lízing – takmer 15 percent. Zatiaľ čo v máji až októbri bol v tejto oblasti priemerný plat 980 eur, v rozmedzí mesiacov november 2018 až máj 2019 už išlo o sumu 1 125 eur. Ponúkané platy rástli výrazne aj v umení (v priemere o sto eur), textilnom priemysle (v priemere o 60 eur) či vo vrcholovom manažmente (v priemere o 200 eur).

Portál však zaznamenal aj odvetvia, kde platy klesali. Pokles v ponúkaných platoch je v

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 26

Tagy mzdy, plat, práca, Slovensko