Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Irackí Kurdi sú presvedčení, že vodca IS Bagdádí žije

17.07.2017, 12:00 | ČTK

Vodca radikálnej organizácie Islamský štát (IS) abú Bakr Bagdádí je nažive. Na 99 percent si je tým istý veliteľ tajnej služby v irackom Kurdistane Láhaur Talabání, s ktorým hovorila agentúra Reuters.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Rusko už v júni ohlásilo Bagdádího zabitie pri jednom z náletov, v júli potom jeho smrť potvrdil aj Irak na základe zdrojov zo severoirackej provincie Ninive, kde Bagdádí pôsobil.

Špekuluje sa už tiež o Bagdádího nástupcovi. L. Talabání však všetky tieto správy poprel. „Bagdádí určite žije, nie je po smrti. Máme informácie, že žije, veríme tomu na 99 percent. Nezabúdajte, že sa jeho minulosť viaže k al-Káide v Iraku. Schováva sa pred tajnými službami, vie, čo robí,“ vyhlásil šéf jednej z dvoch kurdských rozviedok. Podľa neho je Bagdádí teraz v okolí sýrskej Rakky.

Neprehliadnite

Bagdádí sa na verejnosti veľmi neukazoval, v roku 2014 vyhlásil z mossulskej mešity  kalifát IS na území severného Iraku a Sýrie, ktoré vtedy teroristická organizácia obsadila.

Teraz bol IS porazený v Mosule a snaží sa udržať svoje pozície v sýrskej Rakke.

Hoci sa hovorí o porážke IS v Iraku i Sýrii, L. Talabání je k týmto správam skeptický. Podľa neho IS len zmení taktiku, keď má problémy so zhoršenou morálkou svojich ľudí. Poraziť túto organizáciu podľa L. Talabáního potrvá ešte tri štyri roky. Skupina potom podľa neho prejde do režimu povstaleckej organizácie.

L. Talabání si myslí, že vedenie organizácie sa ujmú velitelia tajných služieb z doby bývalého irackého prezidenta Saddáma Husajna, ktorí už teraz určujú taktiku IS.

Arabské zdroje uvádzajú, že ako najpravdepodobnejší budúci vodca IS pripadá do úvahy terajší veliteľ oddielov IS v Líbyi Tunisan Džaláladdín Túnisí, ktorý bol Bagdádímu blízky.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy IS, Kurdi, smrť, tajná služba, vodca

Diskusia (0 reakcií)