Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Irán zvažuje kvôli dcére zosnulej matematičky zásadnú zmenu

17.07.2017, 17:30 | TREND.sk | ČTK | SITA

Prečítajte si najdôležitejšie udalosti dňa v skratke TREND.24: Z Bratislavy sa bude do Skopje a Kyjeva lietať častejšie

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy

TREND.24

Iránska tlač venovala veľkú pozornosť úmrtiu iránskej matematičky Marjam Mírzácháníovej, ktorá žila v USA a prednášala na Stanfordskej univerzite a v sobotu podľahla vo svojich štyridsiatich rokoch rakovine. Matematička bola vydatá za českého vedca Jan Vondrák a má s ním dcéru Anahita. Skupina iránskych poslancov sa snaží presadiť zmenu zákona, aby bolo možné udeliť iránske občianstvo deťom iránskych matiek vydatých za cudzincov. Irán teraz inštitúcii dvojakého občianstva neuznáva.

Dievča zo Saudskej Arábie zverejnilo video, ako sa prechádza po vonku v minisukni a krátkom tričku s odhaleným bruchom. Úrady tejto ultrakonzervatívnej monarchie zvažujú, ako zareagujú. Video bolo nakrútené v mestečku Ushaiqer, vzdialenom 200 kilometrov na severovýchod od Rijádu. Mladá žena sa na ňom prechádza v minisukni a krátkom tričku po miestnej starobylej pevnosti, ktorá je síce ľudoprázdna, to však nič nemení na fakte, že z pohľadu saudskoarabských zákonov vyšla sporo odetá „na verejnosť“, teda mimo svojho domova.

Zdroj: YouTube

Veľká Británia by mala s Európskou úniou uzavrieť prechodnú dohodu, aby sa zabránilo narušeniu vzájomných vzťahov po vystúpení krajiny z Európskej únie. Vyhlásil to v nedeľu minister financií Philip Hammond. Vláda by sa mala zhodnúť na spoločnom postoji, ktorý upevní jej pozíciu v rokovaniach s cieľom zabezpečiť pre krajinu čo najlepšie podmienky, povedal minister pre portál bbc.com. „Ešte pred piatimi týždňami sa prechodné obdobie považovalo za úplne nový koncept. Teraz si myslím, že asi každý vo vládnom kabinete akceptuje, že bude určitá forma prechodnej (dohody),“ uviedol P. Hammond.

Najmenšia republika na svete San Maríno sa zrejme stane prvou krajinou, ktorá celonárodne prejde na sieť piatej generácie (5G). Taliansky operátor Telecom Italia plánuje využiť toto územie s rozlohou 61 kilometrov štvorcových a s viac ako 30-tisíc obyvateľmi pre testovanie novej technológie, píše denník Financial Times. Európska komisia vlani zverejnila akčný plán 5G, v ktorom odhadla, že odvetvie ako zdravotníctvo, doprava, automobilový priemysel a energetika, očakávajú do roku 2025 ekonomické výhody z tejto technológie vo výške 113 miliárd eur.

Neprehliadnite

Južná Kórea navrhla v pondelok svojmu severnému susedovi rokovania zamerané na zmiernenie napätia pozdĺž hraníc medzi oboma krajinami a pokračovanie stretnutí rodín rozdelených počas vojny v rokoch 1950 - 1953. Návrh Soulu naznačuje, že nový juhokórejský prezident Mun Če-in sa usiluje o zlepšenie vzťahov s Pchjongjangom aj napriek prvému testu medzikontinentálnej balistickej rakety KĽDR v júni. Rozhovory o ukončení nepriateľských aktivít na spoločných hraniciach by sa mali uskutočniť v piatok v obci Panmundžom. Severná Kórea zatiaľ na návrh Juhu nereagovala.

Cudzinecká polícia má problém s jazykmi, objednali im kurzy. V rámci projektu by sa mali vzdelávať policajti z pohraničných útvarov na východe Slovenska ako aj policajti, ktorí slúžia na slovenských letiskách. Policajti z útvarov hraničnej a cudzineckej polície sa budú vzdelávať v anglickom, ruskom aj ukrajinskom jazyku. Ako sa uvádza v zmluve zverejnenej na Centrálnom registri zmlúv, náklady na tento projekt predstavujú 292 513 eur, pričom 219 385 eur z tejto čiastky poskytne Fond pre vnútornú bezpečnosť Európskej únie a 73 128 eur pôjde z rozpočtovej kapitoly ministerstva vnútra.

Zdroj: SITA / Kvetoslava Mudríková

Do macedónskeho Skopje a z neho môžu od pondelka tohto týždňa letieť cestujúci z Letiska M. R. Štefánika v Bratislave až štyrikrát týždenne. „Pre vyšší záujem o leteckú linku pridáva letecká spoločnosť Wizz Air k pondelkovým a piatkovým letom aj lety v stredu a v nedeľu. Od augusta spoločnosť Wizz Air taktiež zvýši počet letov do Kyjeva. Z dvoch letov na štyri v týždni. „Od leta budúceho roka dokonca vzrastie frekvencia leteckých spojení s ukrajinským hlavným mestom až na päť letov týždenne,“ informovala hovorkyňa bratislavského letiska Veronika Ševčíková.

Prima banka dosiahla v prvom polroku čistý zisk 6,8 miliónov eur. V medziročnom porovnaní ho zvýšila o 3 %. K výsledkom prispelo okrem iného trvalé zameranie banky na jednoduchosť a vnútornú efektivitu. Vďaka tomu sa banke podarilo v medziročnom porovnaní znížiť prevádzkové náklady o 6 %. Rast banky ťahali najmä retailové úvery. S Prima bankou sa 1. augusta zlúči Sberbank Slovensko, pričom nástupníckou spoločnosťou sa stane Prima banka. Klienti Sberbank budú môcť aj po právnom zlúčení využívať svoje produkty a služby tak ako doteraz. Zachované ostanú ich pôvodné čísla účtov, platobné karty, ako aj elektronické bankovníctvo.

Poznámka: Týždenník TREND a portál TREND.sk sú súčasťou vydavateľstva News and Media Holding, ktoré patrí finančnej skupine Penta.

TREND_24_kruh_logo

Prehľad kľúčových udalostí z ekonomiky a biznisu TREND.24 vychádza každý deň o 17:30.

Objednajte si RSS feed a pozrite si staršie vydania.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy TREND.24

Diskusia (0 reakcií)