Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Iránsky prezident: Americká vláda prináša iba nepokoj

18.01.2020, 19:43 | TASR

Iránsky prezident Hasan Rúhání označil v sobotu prezidenta USA Donalda Trumpa za „globálneho agitátora“ a obvinil ho zo zhoršenia situácie vo viacerých regiónoch sveta.

  • Tlačiť
  • 5

„V posledných dvoch rokoch on a americká vláda priniesli iba nepokoje,“ uviedol H. Rúhání s tým, že v súčasnosti existuje viac kríz ako pred začiatkom Trumpovho funkčného obdobia.

Neprehliadnite

„Nielen v Iráne, ale aj v Iraku, Sýrii, Libanone a Afganistane, všade spôsobil viac problémov,“ dodal H. Rúhání, ktorého citovala agentúra DPA. Agentúra pripomenula piatkové slová iránskeho najvyššieho vodcu ajatolláha Alího Chameneího, že nedávny raketový útok na americké sily v Iraku bol „úderom pre imidž Ameriky“ ako svetovej veľmoci. Trump je podľa neho „šašo“, ktorý len predstiera, že podporuje Iráncov.

D. Trump ho v reakcii varoval, aby „veľmi opatrne volil svoje slová“. Iránske revolučné gardy vypálili 8. januára rakety na dve základne v irackých provinciách Anbár a Arbíl, kde sa nachádzajú príslušníci amerických a spojeneckých ozbrojených síl. Zranenia v provincii Anbár utrpelo podľa Centrálneho velenia armády Spojených štátov (USCENTCOM) najmenej 11 amerických vojakov.

Raketová paľba bola odvetou za zabitie iránskeho generála Kásema Solejmáního pri cielenom útoku americkej armády blízko letiska v irackej metropole Bagdad, ktorý 3. januára nariadil D. Trump.

  • Tlačiť
  • 5