Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Írov čaká referendum. Rozhodnú aj o potratovej turistike

30.01.2018, 17:24 | SITA

Írske referendum o zákaze potratov sa bude konať koncom mája. V pondelok o tom po stretnutí vlády informoval premiér Leo Varadkar. Referendum sa bude konkrétne týkať otázky zrušenia ôsmeho dodatku írskej ústavy prijatého v roku 1983, podľa ktorého má nenarodené dieťa rovnaké právo na život ako jeho matka.

  • Tlačiť
  • 0

Írsko má v celej Európe najprísnejšiu protipotratovú legislatívu. Mnohé Írky sa pokúšajú prerušiť tehotenstvo s pomocou liekov, ktoré si cez internet objednajú domov, alebo cestujú za potratmi do susednej Veľkej Británie.

Podľa britských úradov v roku 2016 oznámilo Írskej republike potraty v Anglicku a Walese 3 265 žien a dievčat.

Neprehliadnite

„Viem, že to bude pre Írov ťažké rozhodnutie. Viem, že je to veľmi osobná a súkromná záležitosť,“ cituje L. Varadkara BBC. Írsky premiér počas víkendu oznámil, že podporí zmiernenie „príliš reštriktívnej“ súčasnej protipotratovej legislatívy.

Ako tiež uviedol, minister zdravotníctva pred hlasovaním predstaví návrh legislatívy, ktorá umožní ženám podstúpiť interrupciu do 12 týždňa tehotenstva a vo výnimočných prípadoch aj potom. V súčasnosti sú v Írsku potraty povolené len v prípadoch, ak je ohrozený život matky.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy interrupcie, Írsko, potrat, referendum, ústava

Diskusia (0 reakcií)