Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Koniec zázraku? Islandu hrozí ľadová sprcha a pád

04.07.2019, 10:00 | Adrián Berecz | © 2019 News and Media Holding

Koncom marca islandské nízkonákladové aerolínie Wow Air vyhlásili bankrot a zastavili všetky svoje operácie. Všetky lety sa zrušili, lietadlá spoločnosti zostali na zemi, okolo tisíc zamestnancov spoločnosti sa začalo trápiť o svoju budúcnosť. Predpokladalo sa, že tento krok môže mať rozsiahle dôsledky pre dôležitý islandský turistický sektor. Predpoklad sa čoraz viac ukazuje ako reálny.

  • Tlačiť
  • 31

Wow Air operoval z islandského letiska Keflavik pri Reykjavíku, odkiaľ lietal do destinácií v Európe a Severnej Amerike. Dostal sa do veľkých finančných problémov a investori nakoniec nemali záujem aerolínie zachraňovať.

Nie je bežné, aby udalosť v jednej spoločnosti mala výrazný vplyv na ekonomiku celej krajiny, na Islande sa to však evidentne deje. Už pár dní po krachu uverejnila islandská centrálna banka správu o finančnej stabilite, podľa ktorej sa krach Wow Air odrazí na celkovom vývoji islandskej ekonomiky a spôsobí straty bankovému systému.

Nepretržitý rast sa končí

Island zažil veľkú finančnú krízu pred desiatimi rokmi, za zázračné zotavenie z tohto stavu z roku 2009 v mnohom vďačí zahraničným návštevníkom a filmovému priemyslu. Seriály ako Hra o tróny či filmy, ktoré sa na európskom ostrove natáčali, prilákali nemálo turistov, poukazuje agentúra Bloomberg.

Posledných 20 štvrťrokov sa mohol Island tešiť z nepretržitého a rekordného rastu HDP. Prognózy na rok 2019 sa však už líšia a pre krajinu vyzerajú zle. Niektoré odhady hovoria až o prepade 1,9 percenta a varujú národ pred najhorším poklesom od poslednej finančnej krízy.

Neprehliadnite

Kombinácia bankrotu tamojších aerolínií a s tým súvisiacim odlivom turistov spolu s vysokými cenami, zlou rybárskou sezónou a všeobecne klesajúcim dopytom v dôsledku globálneho spomaľovania nevytvára priestor na pozitívne vyhliadky.

„Sme pripravení na možnosť hlbšej recesie a zdá sa, že čísla turistickej návštevnosti naznačujú, že sa to môže stať,“ potvrdil v jednom z rozhovorov guvernér tamojšej centrálnej banky Mar Gudmundsson, ktorý zároveň hovoril o aktivácii núdzových opatrení. Takisto vláda v prípade potreby prisľúbila posilnenie stimulov.

Menej turistov, menej práce, menej ľudí

Nezamestnanosť sa v krajine pohybuje na

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 31

Tagy Island, turizmus