Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Európska krajina, kde takmer nie sú žiadne lesy. Kde je chyba?

01.10.2019, 17:00 | Adrián Berecz | ČTK

Čo urobíte, keď sa stratíte v islandskom lese? Postavíte sa. Vtip výstižne a zároveň smutne vykresľuje situáciu na škandinávskom ostrove. Kedysi mal Island dostatok lesov, ktoré chránili obyvateľov ostrova pred búrkami. Táto severská krajina si však už dlho zasluhuje titul najmenej zalesnenej krajiny v celej Európe. V snahe obohatiť tamojšiu biodiverzitu a v rámci boja proti klimatickým zmenám však Island lesy znova intenzívne vysádza, hoci to je veľký problém.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy

Island, lesy

Podľa správy organizácie OSN pre výživu a poľnohospodárstvo zaberajú lesy len 0,5 percenta islandskej pôdy. Všetko drevo a papier na Islande pochádza z iných krajín.

Koncom 9. storočia pokrývali stromy najmenej štvrtinu ostrova, najmä pri pobreží. Vikingovia z Nórska ich prakticky všetky vyrúbali a použili ich na výstavbu obydlí a vlastnú spotrebu. „Prišli sme o 97 percent pôvodných lesov,“ zdôrazňuje riaditeľ Islandského úradu pre lesy Adalsteinn Sigurgeirsson. Väčšina lesov definitívne zanikla v stredoveku medzi rokmi 1500 až 1600.

Neprehliadnite

Zlé podmienky pre uchovanie a rozvoj lesov umocnilo nielen drsné islandské podnebie či vulkanický charakter ostrova, ktorý je charakteristický výronmi rôznych plynov, lávy či popola. O úbytok stromov sa postarali aj ovce, ktoré sa po veľkom ostrove voľne pohybujú a radi objedajú niektoré druhy stromov.

Aby toho nebolo málo, tamojšia pôda navyše obsahuje málo dusíka a proces dospievania mladých stromov je tak pomalý. V porovnaní s Amazóniou je miera rastu iba desatinová.

Zakázaný dovoz

Od 50. rokov minulého storočia na Islande funguje

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Island, lesy

Diskusia (0 reakcií)