Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ivan Šramko: Skorší odchod do dôchodku si zaplatíme sami

28.05.2018, 16:58 | Katarína Ragáčová | © 2018 News and Media Holding

Smer jasne povedal, že dáva priestor budúcim vládam, aby si vedeli nastaviť daňový a odvodový systém tak, aby boli verejné financie trvalo udržateľné. Podľa šéfa Rady pre Rozpočtovú zodpovednosť Ivana Šramka to môže znamenať, že skorší odchod do dôchodku pocítime na nižších čistých príjmoch my aj naše deti.

  • Tlačiť
  • 64

Tagy

dôchodky, Smer

Čo si myslíte o tom, že by sa zastropoval vek odchodu do dôchodku na 64 rokoch? Teda ešte skôr, ako politici pôvodne zamýšľali. A aj to len pre mužov. Pre ženy by bol ešte nižší.

Nechcem to komentovať politicky.

Čo by to znamenalo pre ekonomiku?

Treba si počkať na výsledný návrh. Dopady sme zatiaľ vyčísľovali na 65 rokov, kde je podľa predbežných odhadov koeficient dlhodobej udržateľnosti 0,4, pričom pri veku 64 by to bolo 0,7. To znamená, že by sa negatívny dopad zdvojnásobil. Samozrejme platí aj to, že by bol výrazne vyšší dopad aj na deficit, aj na úbytok potenciálu v ekonomike, aj na prípadný dlh verejných financií. My sme ten dlh pri odchode do dôchodku v šesťdesiatpäťke vyčíslili tak, že by vzrástol v dlhodobom horizonte do roku 2067 až o 22 percent. Takže, samozrejme, v 64 rokoch by to bolo viac.

Smer hovorí, že podľa nich do roku 2075 by boli dopady vo verejných financiách 80 miliárd eur pri zastropovaní na 65 rokov. Pri 64 rokoch počítajú s vyšším výpadkom.

Neviem to veľmi zhodnotiť. Urobíme si detailnú analýzu. Treba však povedať aj to, čo sa nehovorí. A síce, že aj miera náhrady by sa zhoršila. Ak by sa zastropoval vek odchodu do dôchodku na 65 rokov, boli by dôchodky v roku 2066 v priemere o 7,4 percenta nižšie. Ak to bude vek 64 rokov, budú nižšie o 9,5 percenta.

Zástupcovia Smeru povedali aj, že zastropovanie riešia takto skoro preto, aby budúce vlády vedeli a mali priestor nastaviť si daňový a odvodový systém tak, aby boli verejné financie trvalo udržateľné. Viete si predstaviť, že by budúce vlády dokázali udržať verejné financie?

Neprehliadnite

V každom prípade sa výrazne zvýši tlak do budúceho obdobia na opatrenia, ktoré sa budú musieť prijímať.

Ak sa zastropuje vek odchodu do dôchodku na 64 rokov, dá sa povedať, že na to, aby budúce vlády udržali verejné financie, budú musieť výraznejšie zvyšovať dane a odvody?

Sú to dlhodobé projekcie, kde miera rizika je veľmi veľká. Hovoríme, že reálne sa niečo udeje za 20 rokov, takže tých scenárov môže byť množstvo. Môže byť iný vývoj HDP, makroekonomický vývoj. To všetko je však stále v teoretickej rovine. A samozrejme, že  vláda môže zvýšiť odvody, aby vyrovnala deficit, ktorý je v Sociálnej poisťovni. Alebo  vláda môže deficit držať tak, že bude musieť znižovať iné výdavky, alebo zvyšovať iné príjmy. V každom prípade platí, že vláda musí držať dlh na určenej hranici. Takže opatrenia bude potrebné prijímať.

Čo to môže stáť? Je pravdepodobné, že počas svojho života môžu mať ľudia nižšie čisté príjmy, lebo budú musieť odviesť štátu viac na daniach a odvodoch?

Určite áno. To je dobrá úvaha. Môže sa to rozložiť. Ten, kto to bude potom platiť, sú ich deti. Všetko závisí od toho, aká forma opatrení sa príjme. Ešte by bolo možno dobré povedať, že pri súčasnom systéme, teda automatickom posúvaní odchodu do dôchodku, sa doba žitia v dôchodku neskracuje. Ak dnes žijú ľudia v priemere 18 rokov v dôchodku, tým, že sa posúva stredná doba dožitia a aj vek odchodu do dôchodku, čas žitia v dôchodku sa neskracuje. Takže argument, ktorý sa používa, je v rozpore s týmito analýzami. Pričom po zastropovaní sa začne výrazne predlžovať doba života v dôchodku.

Smer hovorí aj o tom, že chce skorší odchod do dôchodku, aby mohli mať ľudia kvalitný dôchodok. Dá sa hovoriť o kvalitnom živote na dôchodku, keď budú mať nižšie dôchodky? Alebo skôr, čo by mali ľudia spraviť, aby ho mohli mať kvalitný aj pri tomto opatrení?

Musia využívať tretí pilier, alebo si už hneď teraz odkladať. Lebo z prvého a druhého pilieru bude miera náhrady stále nižšia. Takže by sa to mohlo využiť aj na výzvu, aby sa ľudia začali starať o svoje dôchodky.

Myslíte, že na to ľudia zareagujú?

Hlavne u mladej generácie je dôležité, aby si začali šetriť. Aj keď si mladý človek začne odkladať relatívne malú sumu, ale bude to robiť dlhé roky, tak mu to vytvorí dobrý zdroj na kvalitný dôchodok.

Budú sa teda ľudia musieť o seba postarať sami.

Určite áno.

  • Tlačiť
  • 64

Tagy dôchodky, Smer