Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Izraelská armáda začala s blokádou Libanonu

13.07.2006, 11:35 | SITA

  • Tlačiť
  • 0

Izrael vo štvrtok nariadil vzdušnú, námornú a pozemnú blokádu Libanonu v rámci rozsiahlej ofenzívy v reakcii na únos dvoch izraelských vojakov ozbrojencami Hizballáhu. Izraelské letectvo bombardovalo medzinárodné letisko v Bejrúte, ktoré museli následne uzavrieť.

Izraelské vojenské lode vošli do libanonských výsostných vôd, aby zabezpečili blokádu z mora. Informoval o tom izraelský armádny rozhlas s odvolaním sa na vojenské zdroje. Cieľom blokády je zastaviť dodávky zbraní a zásob pre hnutie Hizballáh.

V reakcii na únos dvoch vojakov a následné zabitie ďalších ôsmich Izrael v stredu odštartoval najväčšiu vojenskú operáciu na libanonskom území od roku 1982. Počas noci izraelské letectvo zasiahlo viacero cieľov vrátane medzinárodného letiska v Bejrúte. Posledná vlna útokov si vyžiadala životy 28 libanonských civilistov, medzi nimi aj desiatich detí. Podľa libanonskej polície ďalších asi 20 osôb utrpelo zranenia.

Izraelský minister obrany Amir Perec vyhlásil, že Izrael nedovolí, aby militantné hnutie Hizballáh obnovilo svoje pozície na hraniciach medzi Libanonom a židovským štátom. Vládu v Bejrúte Perec vyzval, aby na libanonskej strane hranice rozmiestnila svoje ozbrojené sily.

Vojenské krídlo Hizballáhu uviedlo, že vo štvrtok odpálilo rakety dlhého doletu Raad 1 na izraelskú leteckú základňu na severe Izraela. Povstalci zasiahli izraelskú leteckú základňu v pohorí Majrun, pričom zásahy boli priame, uviedla skupina vo svojom stanovisku.

Vojenskú operáciu Izraelu už odsúdilo Francúzsko ako "neprimeraný vojnový čin", ktorý bude mať vážne dôsledky. Minister zahraničia Philippe Douste-Blazy povedal, že "Libanon sa vráti späť do najhorších rokov vojny a mnoho Libanončanov bude musieť opustiť domovy," povedal.

Na konflikt reagovalo aj ruské ministerstvo zahraničia, ktoré izraelskú operáciu v Libanone považuje za "neprimerané použitie sily, následkom ktorej trpia civilisti". "Ničenie civilnej infraštruktúry v Libanone a na palestínskych územiach sa nedá ospravedlniť," hovorí sa vo vyhlásení ministerstva, ktoré zároveň odsudzuje terorizmus.

  • Tlačiť
  • 0

Diskusia (0 reakcií)