Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Jadrová energia na vzostupe

13.06.2005, 13:45 | Kristian Slovák | © 2005 News and Media Holding

Plány úplného odstavenia reaktorov sa prehodnocujú aj v Nemecku.

  • Tlačiť
  • 1

Celosvetové snahy znižovať energetickú náročnosť nestačia vykrývať neutíchajúci rast spotreby energií. Keďže alternatívne zdroje energií stále neponúkajú dostatočné kapacity, svet neprestáva veriť tradičným spôsobom výroby elektriny vrátane jadrovej.

Napriek tomu, že ochranárske združenia a organizácie upozorňujú na hrozby z „atómok“, ich výstavba je na vzostupe. Aj plány odchodu z jadrovej energetiky zažívajú revíziu. K polovici minulého mesiaca evidovala Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (IAEA) globálne takmer 440 jadrových reaktorov s celkovo inštalovanou kapacitou bezmála 370 terawattov.

Viac stavajú, ako zatvárajú

V tomto a minulom roku zatvorili prevádzkovatelia celkovo štyri zdroje – v Nemecku, vo Švédsku, Veľkej Británii a v Litve. No ďalšia štvrťstovka elektrární sa v súčasnosti stavia.

Najväčšie plány z pohľadu výstavby má Čína. Krajina hodlá v nasledujúcich pätnástich rokoch vybudovať až štyri desiatky nových reaktorov. Deväť rozostavaných reaktorov evidovala IAEA k marcu tohto roka v Indii.

0506/Obrazok_016.jpg

Ďalší rozvoj jadrovej energie však plánujú aj západoeurópske krajiny, medzi nimi Francúzsko, Fínsko či Rumunsko. Plány pridať nové bloky jadrovej elektrárne Temelín avizoval český energetický koncern ČEZ.

Dostavbu tretieho a štvrtého bloku Mochoviec nahlas sľubuje minister hospodárstva Pavol Rusko.

Aj najväčší švajčiarsky distribútor elektrickej energie Axpo požaduje výstavbu novej atómovej elektrárne. Na zabezpečenie dodávok elektriny chce najprv zvýšiť výrobu v plynových elektrárňach a pomocou dovozov.

„V ďalšom kroku by sme mali produkciu posilniť aj pomocou vlastnej jadrovej elektrárne,“ cituje Financial Times Deutschland predsedu predstavenstva Axpo Heinza Karrera.

V opačnom prípade podľa neho hrozia problémy s dodávkami. Približne o pätnásť rokov bude musieť Švajčiarsko odstaviť z dôvodu uplynutia životnosti až päť reaktorov, teda všetky, ktoré doteraz má.

Zmeny aj v Nemecku

V súčasnosti je v Nemecku v prevádzke sedemnásť reaktorov, ktoré sa podieľajú na výrobe elektrickej energie krajiny 28 percentami. Podľa plánov súčasnej nemeckej vlády by mal byť posledný jadrový reaktor odstavený v roku 2021.

Po pravdepodobných predčasných voľbách však môže dôjsť k zmenám. Výstavbu nových atómových elektrární síce neplánujú ani opozičné strany CDU a CSU, chcú však prehodnotiť súčasné časové plány odstavovania.

„Novú výstavbu považujem aktuálne za nepravdepodobnú, nie je na to politická vôľa,“ povedal pre Financial Times Deutschland energetický expert Bernhard Hillebrand. Podľa neho je však pre energetické koncerny oveľa lukratívnejšia dlhšia prevádzka už odpísaných elektrární.

Podľa finančného riaditeľa RWE Klausa Sturanyho môžu atómové elektrárne fungovať bez bezpečnostných problémov pol storočia. Za dlhšiu prevádzku reaktorov sa vyslovil aj šéf koncernu E.on Wulf Bernotat. Aj ten sa však vyslovil proti novostavbám. „Väčšina obyvateľstva je proti,“ dodal.

Z predĺženia životnosti existujúcich elektrární by oba koncerny výrazne profitovali. Podľa denníka Handelsblatt by mohol len E.on zarobiť na prevádzke už odpísaných reaktorov 4,6 miliardy eur. RWE by získalo dodatočných takmer tri a pol miliardy.

Okrem toho by energetické koncerny až osem miliárd eur ušetrili na investíciách do náhradných zdrojov. „Ak zostanú reaktory v sieti dlhšie ako do roku 2020, usporia až desať miliárd eur investícií,“ myslí si obchodný riaditeľ Združenia prevádzkovateľov veľkých elektrární VGB Karl Theis.

Aj Veľká Británia

W. Bernotat očakáva, že s novou vládou dôjde aj k zmene atómovej politiky štátu. Signály o renesancii jadrovej energie prichádzajú podľa neho aj zo zahraničia. „Po voľbách vidíme jasné znamenia aj vo Veľkej Británii,“ dodal.

V súčasnosti Veľká Británia prevádzkuje viac ako dve desiatky reaktorov, ktoré sa na tamojšej výrobe elektriny podieľajú pätinou. Po tom, čo sa do roku 2020 musí zatvoriť viacero reaktorov, podiel atómovej energie by sa znížil na sedem percent.

Reaktory vo výstavbe

India

9

Rusko

4

Japonsko

3

Čína

2

Ukrajina

2

Argentína

1

Irán

1

Rumunsko

1

PRAMEŇ: Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu

Britská vláda je presvedčená, že jedinou možnosťou, ako znížiť emisie oxidu uhličitého, je ďalšia výstavba moderných atómových elektrární. Program rozvoja atómovej energie chce T. Blair predstaviť ešte pred letnou prestávkou parlamentu.

Podľa ministerstva priemyslu by vzhľadom na plánované odstávky reaktorov mohlo už o tri roky dôjsť k problémom pri dodávkach elektrickej energie. Odmietavý postoj zaujalo ministerstvo životného prostredia. To presadzuje výraznejšiu podporu alternatívnych zdrojov. Vládnym plánom nenahráva ani mimoriadna udalosť v sklade vyhoreného paliva – v Sellafielde.

Francúzi a Taliani spolu

Francúzsko ako atómová veľmoc vyrába až 85 percent elektriny v atómových elektrárňach. Tretina zo šesťdesiatich reaktorov pod kontrolou Electricité de France (EdF) však bude o dvadsať rokov zastaraná, krajina ich potrebuje nahrádzať. Pomôcť má pri tom taliansky Enel.

Hoci Taliansko sa koncom osemdesiatych rokov rozhodlo atómu vzdať, vláda Silvia Berlusconiho sa od prvého funkčného obdobia snaží Talianov presvedčiť o výhodách atómu ako zdroja energie. Zatiaľ neúspešne. Kým doma Enel jadrovú energetiku oživiť nemôže, len pred niekoľkými rokmi udelené povolenie investovať do atómového sektora v zahraničí mieni využiť.

Kúpa Slovenských elektrární je len jedným z príkladov novej stratégie. Enel bude v spolupráci s EdF pracovať na projekte tlakových reaktorov EPR. V rámci neho plánujú postaviť vo Francúzsku reaktor s výkonom 1 600 megawattov.

Technológia vzišla z dielne spoločného podniku Siemensu a francúzskej Arevy – Framatome. V súčasnosti sa podobný reaktor v hodnote troch miliárd eur stavia vo Fínsku. Na sieť by mal byť podľa Financial Times Deutschland pripojený o štyri roky. EPR patrí do tretej generácie reaktorov, ktoré majú byť v porovnaní s predchádzajúcimi generáciami bezpečnejšie.

Foto – Peter Marčan

  • Tlačiť
  • 1