Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Jadrový fyzik o Černobyle: Režim o chybách v reaktore vedel

17.06.2019 | Tomáš Zemko

Diskusia (13 reakcií) Pravidlá diskusie

17.06.2019 | Roman Kanala

Po vojne je každý generálom, ale dnes už vieme, že katastrofe v Černobyle po úplnom vytiahnutí regulačných tyčí sa už dalo zabrániť len tak, že by sa nerobilo nič a čakalo, než sa reaktor vyhrabe z jódovej jamy. Hlavne sa nemalo siahať na čerpadlo.

Sovietske regulačné tyče boli urobené tak, že namiesto absorbéra tam bol aj štiepny materiál. Vraj aby boli účinnejšie. Ak sa v polovici dráhy strieda neutrónový jed so štiepnym materiálom, tak sa regulácia stane citlivejšou a reaktor bude reagovať menej ospalo. V Černobyle však tyče neboli ponechané v reaktore na polovici dráhy, v okolí prevádzkovej rovnováhy, ale boli vytiahnuté úplne von, lebo mali reaktor plný jódu 135 a nechcelo sa mu variť vodu. Keď ich vytiahli, nebol už žiaden spôsob, ako reaktor zvládnuť. Zachrániť ich mohlo len to, že by počkali, než sa všetok jód premení na xenón, neutrónový jed, a ďalej rozpadne na césium. Vtedy s hlboko podkritickým reaktorom studeným reaktorom šlo zasunúť tyče bezpečne.

Oni však zastavili čerpadlo. Potom už nebolo pomoci. Regulačné tyče by potrebovali k úplnému zasunutiu asi 20 sekúnd, lebo nemali havarijné rýchle zasúvanie, len krokový motor ako pre reguláciu. Okrem toho pri začiatku zasúvania tam dodali reaktivitu, než začala ubúdať. Neutrónové toky prekonali jódovú jamu a ďalej už výkon rýchlo narastal, lebo tam mali z konštrukcie pozitívny teplotný koeficient reaktivity. Celé to bolo otázkou pár sekúnd a tí úbožiaci ani nemali šancu pochopiť, čo sa deje, lebo neboli reaktoroví fyzici a medzi obsluhou dokonca ani jeden fyzik nebol.

V Sovietskom zväze sa často stávalo, že v jadrových elektrárňach pracovali hlupáci, ktorí nerozumeli fyzike reaktora. Vychodili nejaký energetický inštitút, kde sa učili uhlie a reaktor pre nich bol "kotol". Zastavia prísun uhlia, oheň zdochne, nič sa nedeje. Alebo termodynamici zo sekundáru, ktorí sa v škole učili paru. Takí boli aj vo vedení elektrárne, aj vo velíne. Dobrí tak plniť príkazy strany bez ohľadu na následky.

17.06.2019 | Brano L.

Nejednalo sa o jód ale o xenón.

17.06.2019 | Roman Kanala

Ale áno, pán kolega. Neviem prečo to v branži voláme jódová jama, keď ide o xenónový hrb.

17.06.2019 | Roman Kanala

Ešte jedna príhoda, tentokrát z Jaslovských Bohuníc, kde to dopadlo dobre:

https://jansykora.b...

17.06.2019 | pinpo

LOL, tohto typka poznam, ma viecere dobre clanky, skoda ze uz nepise...

17.06.2019 | Roman Kanala

Uz ani nebude.

Najprv ho zlomyselni cenzori u Smeho vyradili z ponuky a zrusili vsetky linky. Treba poznat URL a clanky su stale dostupne. To preto, lebo sa opovazil napisat blog i Ciganoch, ktori mu na chalupe kradli prud a on im naserviroval namiesto 220 V dve fazy, co dalo 380 V a vsetky spotrebice Ciganom zhoreli jeden za druhym. Agresivni slnieckari to vyhodnotili akoze rasizmus.

Druhy dovod, preco nepise a uz ani nebude je ten, ze zomrel. Mlady chalan, patdesiatnik. Prepracovanie, infarkt. Na jadrovej sme hravali piskvorky. Po plysaku som ho chcel ist pozriet, ale trvalo mi to pridlho a uz som dostal len smutocny oznam. Skoda ho.

17.06.2019 | zajo-

Ako som niekoľko spoluobčanov odnaučil kradnúť mi elektrinu: https://jansykora.b...

18.06.2019 | MG151

Pán Kanala,

ďakujem za usmernenie na blogy Jána Sýkoru. Dobre som sa pobavil na viacerých z nich, najmä na tých z vojny. Naozaj veľká škoda, že už tu nie je. Dobrí ľudia odchádzajú a sviniarov aby ....

18.06.2019 | Roman Kanala

Jano bol fajn chlapík. Občas si hovorím, čo by sa so mnou stalo, keby som ostal v socíku. Asi by som bol ťahaný po výsluchoch na ŠtB, lebo s tým začali, keď som fotil opilca v tráve pred OV KSS a nad ním nápis Práca - Chlieb - Šťastný život. V tom lepšom prípade by som pracoval pár rokov v Bohuniciach, možno v silnoprúde, a možno v informatike. Možno by som aj ja musel bývať, prepytujem pekne, v Bratislave. V päťdesiatke infarkt z prepracovanosti. Ako Jano. Bol šikovný, vedel siahnuť na diferenciálnu rovnicu, na MS-DOS i na zváračku. No nešetril sa.

17.06.2019 | Roman Kanala

Pozrel som konštrukciu riadiacich tyčí v RBMK. V Černobyle na tyči nebol štiepny materiál, ale "len" moderátor grafit. Aj to stačilo, aby pri vsúvaní tyčí najprv výkon stúpol, než prišiel k slovu neutrónový jed, ktorým tam bol bór. Ako sa hovorí, skvelé sovietske.

19.06.2019 | Jan Pardavý

Najhoršia bola tá tupá "bolševická" namyslenosť - "poručíme větru, dešťi" . Viď Ďatlov

24.06.2019 | vlado4

Ja som z niektorých údajov v článku trochu zmätený.
Píše sa tam, že celosvetový priemer je 2,4 milisieverta za rok. Aj to, že niektorí obyvatelia (Brazília, Fínsko...) dostávajú 20-30 milisievertov.
A potom, že tí, čo lietajú často vo výške 10 km (dopravné lietadlá) by prekročili povolenú úroveň 1milisievert za rok. Ako môže byť povolená úroveň 1, keď z prirodzeného prostredia dostávanme 2,4?

24.06.2019 | Roman Kanala

https://en.wikipedia...