Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Jana Kiššová: Už s tým štyri roky nehrkajte!

22.09.2019, 14:00 | Ronald Ižip | © 2019 News and Media Holding

Rozhovor s poslankyňou SaS Janou Kiššovou (44) o stravných lístkoch, nezáujme o podnikanie, najlepšej ochrane zamestnancov, byrokracii ale aj o tom, čo potrebuje Slovensko najviac.

  • Tlačiť
  • 11

Celý rozhovor si môžete pozrieť na videu nižšie. Výber z rozhovoru nájdete tu

Na Slovensku nie je veľa politikov, ktorí by sa zaujímali o podnikateľské prostredie. Prečo ste výnimkou?

V prvom rade si uvedomujem, že to je oblasť, ktorá vyrába hodnoty, a potom z toho môže žiť aj štátna správa a aj ľudia, ktorí z objektívnych dôvodov proste nepracujú. Pôvodne som vzišla z podnikateľského prostredia a pracovala som v súkromnej sfére. Veľmi dobre viem, čo to je, dávať ľuďom prácu, a čo to je, aby fungovala takáto organizácia – aby si plnila všetky povinnosti, ktoré jej kladie zákon. A videla som, že je to z roka na rok ťažšie, pretože regulácie a povinnosti pribúdajú.

Je to iba váš pocit, že podnikateľské prostredie sa zhoršuje alebo máte aj nejaké štatistiky, ktoré to potvrdzujú?

No nie je to len môj pocit, bohužiaľ, máme rôzne rebríčky ktoré hodnotia a porovnávajú jednotlivé krajiny, či už je to Doing Business Svetovej banky alebo je to Heritage Foundation. Rôzne rebríčky porovnávajú rôzne krajiny, či už sú to krajiny OECD alebo krajiny v rámci Európskej únie, a v týchto rebríčkoch sa za posledných 10 rokov stále zhoršujeme, a dá sa povedať, že prepadávame. To sú objektivizované dáta, ktoré by nám nemali uchádzať. Pretože podnikateľské prostredie je veľmi dôležité jednak pre investície, jednak pre rozvoj slovenského hospodárstva a samozrejme aj pre tvorbu bohatstva.

Čo by ho mohlo zlepšiť?

Podnikateľské prostredie sa skladá z mnohých rôznych povinností. V prirovnaní, keď vás napadne jedna včela, tak vám to proste nevadí, ale keď vás napadne tisíc včiel, tak to vám potom dokáže poriadne skomplikovať život. A to je podnikateľské prostredie – pokiaľ je atakované mnohými rôznymi povinnosťami - tam potvrdenie, tam certifikácia, tam obnoviť nejakú registráciu - proste na každom kroku nejaký papier, na každom kroku nejaký úrad niečo chce, niečo treba - tak potom podnikateľom ostáva veľmi málo času na to, aby sa naozaj venovali práci a rozvoju, a v podstate len si do veľkej miery plnia povinnosti voči štátu - to nie je dobré.

Sú stravné lístky súčasťou problémov?

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 11

Tagy byrokracia, Jana Kiššová, podnikateľské prostredie