Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Jankovská má podľa predsedníčky Súdnej rady zvážiť prerušenie funkcie sudcu

04.10.2019, 14:05 | TASR

Bývalá tajomníčka ministerstva spravodlivosti Monika Jankovská si po vzdaní sa funkcie chcela naspäť obliecť sudcovský talár. Predsedníčka Súdnej rady Lenka Praženková jej to odporúča zvážiť. Minimálne dovtedy, kým sa nepreukáže autentickosť jej komunikácie s Marianom Kočnerom.

  • Tlačiť
  • 1

Sudkyňa Monika Jankovská by mala zvážiť podanie návrhu ministrovi spravodlivosti na prerušenie funkcie sudcu, hovorí predsedníčka Súdnej rady SR Lenka Praženková. Mala by tak urobiť z dôvodu zachovania dôvery verejnosti v justíciu, jej nestrannosť a nezávislosť. L. Praženková zároveň odsúdila korupciu v slovenskej justícií.

 

Neprehliadnite

„Predsedníčka Súdnej rady Lenka Praženková ostro odsudzuje akékoľvek korupčné správanie, ku ktorému by došlo v slovenskom súdnictve. Korupciu sudcov považuje za absolútne neprijateľný stav, proti ktorému treba nekompromisne zasiahnuť,“ uvádza sa v stanovisku Súdnej rady na margo údajnej medializovanej komunikácie medzi Marianom Kočnerom a bývalou štátnou tajomníčkou rezortu spravodlivosti za Smer-SD Monikou Jankovskou.

L. Praženková zároveň uvádza, že v prípade, že orgány činné v trestnom konaní potvrdia pravosť informácií v medializovanej komunikácii, by malo dôjsť k vzneseniu obvinenia voči konkrétnym osobám. Tento názor deklaroval aj minister spravodlivosti Gábor Gál. V prípade obvinenia môže G. Gál podať návrh na dočasné pozastavenie funkcie sudcu a rozhodne o ňom disciplinárny senát do desiatich dní od jeho doručenia.

 „Do ukončenia vyšetrovania, t. j. bez potvrdenia pravosti komunikácie, nemá predsedníčka Súdnej rady právomoc vykonať akékoľvek opatrenia vo vzťahu k výkonu funkcie sudcu,“ píše sa v stanovisku Súdnej rady.

Z údajnej komunikácie medzi M. Kočnerom a M. Jankovskou, ktorú opisuje Denník N, vyplýva, že mali spoločne ovplyvňovať sudcov, ktorí rozhodovali v kauzách zmeniek TV Markíza, kým boli iba civilným sporom. Civilné konanie o zmenkách bolo prerušené po tom, ako boli M. Kočner a Pavol Rusko obžalovaní z ich falšovania a marenia spravodlivosti. Jankovská autenticitu tejto komunikácie odmieta.

  • Tlačiť
  • 1

Tagy Jankovská, Kočner, Súdna rada