Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Čo spôsobí nový prílepok? Výdavky na lieky porastú, liečba sa obmedzí, tvrdia farmafirmy

18.01.2019, 17:00 | © 2019 News and Media Holding

Prvým dňom nového roka vstúpila do platnosti novela zákona o úhrade liekov, ktorá má dostať pod kontrolu rast výdavkov na takzvané orphan lieky, teda lieky na zriedkavé choroby. Spôsobila ho zlá definícia v zákone. Dostala sa tam v parlamente, keď sa schvaľovalo uvoľnenie pravidiel na vstup inovatívnych liekov na trh. Podobne ako vtedy aj teraz farmafirmy zmeny kritizujú. Trvajú na tom, že pacientom sa obmedzí prístup k liečbe.

  • Tlačiť
  • 0

Orphany sa využívajú na liečbu zriedkavých chorôb, najmä onkologických a metabolických. Ide o drahé inovatívne lieky, ktoré sú určené pre veľmi malú časť populácie. Ich nákladová efektívnosť sa tak ťažko dokazuje, no pacienti ich potrebujú a na to musí myslieť aj legislatíva každej krajiny.

Do konca decembra 2017 na Slovensku platilo, že farmako-ekonomickú analýzu nemuseli predkladať lieky určené na liečbu ochorení s výskytom nižším ako 1:100 000. Teda na ochorenia, ktoré sa týkajú do 54 pacientov za rok. Výsledkom bolo, že takmer všetky nové lieky registrované medzi rokmi 2010 a 2017 boli dostupné len na základe takzvaných výnimiek, o ktorých rozhodovali zdravotné poisťovne.

Neprehliadnite

Aby mali pacienti jednoduchší prístup k inovatívnej liečbe, rozhodlo sa ministerstvo zdravotníctva zjemniť pravidlá. Novela platná od vlaňajšieho januára zaviedla, že dôkaz nákladovej efektivity nemusia predložiť tie lieky, ktoré boli určené na liečbu registrovanej indikácie s prevalenciou nižšou ako 1:50 000, čo je do 108 pacientov za rok.

Superrýchla novela

Stalo sa ale, že žiadosti o zaradenie lieku do systému úhrad z verejného zdravotného poistenia nezačali posielať len výrobcovia orphanov, ale aj úplne

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy biosimilár, generiká, lieky

Diskusia (0 reakcií)