Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Japonci agresívne stimulujú rast, pvý raz zaviedli negatívnu úrokovú sadzbu

29.01.2016, 09:36 | ČTK

Japonská centrálna banka (BOJ) prvýkrát zavádza negatívnu úrokovú sadzbu. Týmto krokom, ktorý finančné trhy veľmi prekvapil, chce banka podporiť hospodárske oživenie.

  • Tlačiť
  • 1

Tagy

Japonsko

Menový výbor banky vo svojom vyhlásení oznámil, že zavádza poplatok 0,1 percenta na niektoré vklady komerčných bánk v centrálnej banke a ak to bude potrebné, sadzbu posunie do záporného pásma ešte viac. Rozhodnutie banky viedlo ku skokovému rastu cien akcií na burze v Tokiu.

Finančné trhy čakali, že centrálna banka žiadny krok v tomto smere nepodnikne, respektíve že len mierne zvýši program nákupu dlhopisov. Ten je teraz v objeme 80 biliónov jenov (608 miliárd eur) ročne a zahŕňa nákupy štátnych dlhopisov a ďalších aktív. Tento program ale banka ponechala bezo zmeny.

Centrálna banka dúfa, že zavedením negatívnych úrokov prinúti komerčné banky, aby peniaze radšej požičiavali, čo by malo stimulovať investície a rast. Záporné úrokové sadzby patria medzi agresívne nástroje menovej politiky, prvýkrát ich v roku 2014 zaviedla Európska centrálna banka (ECB).

BOJ spresnila, že rozdelí vklady komerčných bánk do troch skupín s kategóriami pozitívne, nulová a negatívne úrokové sadzba. Dodala, že s touto politikou bude pokračovať tak dlho, kým sa nepodarí dosiahnuť cieľ dvojpercentnej inflácie. Súčasne banka predĺžila termín na dosiahnutie tohto cieľa z konca roka 2016 na polovicu roku 2017. Takzvaná jadrová inflácia, ktorá nezahŕňa nestabilné ceny potravín, podľa aktuálnej správy predstavovala 0,5 percenta.

Hlavný index japonských akcií Nikkei 225 po oznámení banky spevnil až o tri percentá, nahor sa vydali aj niektoré ďalšie trhy v Ázii. Prudko naopak oslabil kurz japonského jenu.

  • Tlačiť
  • 1

Tagy Japonsko