Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Japonsko zasiahlo ničivé zemetrasenie a cunami

11.03.2011, 09:07 | TASR | eri

Otrasy zeme s magnitúdou 8,9 postihli severovýchodnú časť krajiny, niekoľkometrové vlny zmietli autá aj domy (Aktualizované)

  • Tlačiť
  • 0

Aktualizované 11. 3. 2011 o 22:30 o ďalšie podrobnosti

Severovýchodnú časť Japonska zasiahlo dnes veľmi silné zemetrasenie s magnitúdou 8,9. Otrasy vyvolali na niektorých miestach až desaťmetrové vlny cunami, ktoré spôsobili značné škody.

Podľa oficiálnej bilancie japonskej polície si zemetrasenie zatiaľ vyžiadalo 184 mŕtvych a 722 zranených, 530 ľudí je nezvestných. Aerolínie zrušili 711 vnútroštátnych letov. Okolo 13.000 ľudí uviazlo na letisku Narita v prefektúre Čiba a 10.000 na tokijskom letisku Haneda. Japonské ministerstvo obrany uviedlo, že v prefektúre Fukušima bolo následkom zemetrasenia a ničivých vĺn cunami zničených 1 800 domov.

Japonský premiér Naoto Kan vyhlásil, že zemetrasenie spôsobilo "obrovské škody" a obyvateľov vyzval na pokoj, informovala tlačová agentúra Kjódo s tým, že armáda vyšle do ťažko postihnutej prefektúry Mijagi svoje jednotky na záchranné práce. Vláda vytvorila krízové centrum pod vedením premiéra, podľa ktorého sa robí všetko pre obmedzenie škôd.

Ďalšie zemetrasenie zasiahlo prefektúru Nagano

Nové zemetrasenie s magnitúdou 6,6 zasiahlo v sobotu nadránom miestneho času japonskú prefektúru Nagano - horskú oblasť v strednej časti Japonska. Stalo sa tak len niekoľko hodín po ničivom zemetrasení, ktoré otriaslo severovýchodným pobrežím krajiny vychádzajúceho slnka.

Japonsko zaznamenalo desiatky dotrasov po hlavnom zemetrasení s magnitúdou 8,9, pričom tri presiahli magnitúdu 7,0 a ďalšie magnitúdy 5,0 a 6,0.

Epicentrum najnovších otrasov sa nachádzalo približne 170 kilometrov severne od Tokia v hĺbke 10 kilometrov. Spôsobilo kolísanie budov v Tokiu, ale bezprostredne neboli hlásené škody ani ďalšie varovania pred vznikom vĺn cunami.    

Voda brala autá, lode aj domy

Televízne zábery z viacerých miest na pobreží ukázali, ako po prvom zemetrasení narazila na pobrežie veľká vodná stena, ktorá so sebou strhávala množstvo áut, člnov i budov. Tlačová agentúra Kjódo informovala, že prílivová vlna strhla so sebou na severovýchode krajiny loď so sto ľuďmi na palube. Bližšie informácie o jej osude neboli bezprostredne známe.

Ľudia hľadali útočisko na strechách vyšších budov a domov. Zemetrasenie otriasalo niekoľko minút budovami v hlavnom meste Tokio, takmer 400 kilometrov južne od epicentra. Ľudia v budovách i cestujúci v metre uviedli, že pre silu otrasov bolo ťažké sa udržať na nohách.

V meste vypadli mobilné siete i dodávky elektriny. Na viacerých miestach vypukli požiare a neznámy počet ľudí utrpel zranenia pri zrútení stropu veľkej haly Kudan Kaikan. V metropole zastavili prevádzku metra i rýchlovlakov. Medzinárodné letisko Narita uzavreli a evakuovali.

Horí rafinéria pri Tokiu

V ropnej rafinérii v Čibe pri Tokiu vypukol veľký požiar, ukázali televízne zábery. Úrady medzitým nariadili evakuáciu obyvateľov okolia jadrovej elektrárne Daiiči v severovýchodnej prefektúre Fukušima, v ktorej vyhlásili núdzový stav po zlyhaní chladiaceho systému.

Úroveň radiácie v budove, kde je umiestnená turbína, sa zvyšuje. Spojené štáty poslali na riešenie situácie ochladzovaciu zmes, ktorá sa Japoncom míňala. Robert Alvarez, americký odborník na jadrovú energetiku a bývalý vysokopostavený predstaviteľ ministerstva energetiky, označil situáciu za "desivý súboj s časom".

Japonské úrady uviedli, že vypustia mierne rádioaktívnu paru z prehriateho reaktora, aby v ňom uvoľnili tlak, pretože to nedokážu urobiť schladením. Para by nemala poškodiť životné prostredie ani zdravie obyvateľov, žijúcich v okolí elektrárne. Úrady evakuovali približne 3000 obyvateľov z okolia tejto jadrovej elektrárne, nachádzajúcej sa v meste Onahama.

Požiar v ďalšej jadrovej elektrárni pri meste Onagawa v susednej prefektúre Mijagi medzitým zahasili, vyplýva z informácií, ktoré dostala Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) od japonského Úradu pre jadrovú a priemyselnú bezpečnosť (NISA). Požiar vznikol v turbínovej hale, oddelenej od reaktora, a podľa úradov v elektrárni nezaznamenali únik rádioaktivity.

Správy o požiaroch prišli aj z mesta Sendai v prefektúre Mijagi, kde rieky vystúpili z brehov a zaliali obytné oblasti. Zaplavená bola tiež pristávacia dráha miestneho letiska.

Americký geologický úrad (USGS) upravil magnitúdu zemetrasenia z pôvodnej 7,9 na 8,9. Epicentrum bolo v hĺbke 24 kilometrov a približne 130 kilometrov východne od mesta Sendai v prefektúre Mijagi.

Japonský meteorologický úrad varoval pred cunami s výškou až desať metrov. Varovanie a pohotovosť pred prílivovými vlnami vyhlásilo aj pacifické výstražné centrum na Havaji pre rozsiahlu časť Tichomoria.

Rovnaký región zasiahlo v posledných dňoch viacero zemetrasení, z nich k najsilnejšiemu s magnitúdou 7,3 došlo v stredu. V roku 1933 pri zemetrasení s magnitúdou 8,1 v oblasti zahynulo viac než 3000 ľudí.

Ministerstvo zahraničných vecí zatiaľ o Slovákoch nevie

Ministerstvo zahraničných vecí SR vie o 11 slovenských občanoch, ktorí by sa mohli nachádzať v širšom okolí zemetrasením postihnutej oblasti Japonska. Zatiaľ sa slovenskej diplomacii s nimi nepodarilo nadviazať kontakt, informoval hovorca MZV SR Ľuboš Schwarzbacher.

Ozvala sa jedna slovenská občianka, ktorá dlhodobo študuje v Japonsku, ktorá je však mimo oblasti zasiahnutej zemetrasením.

V súvislosti s vlnou cunami, očakávanou vo viacerých krajinách tichomorskej oblasti, má MZV SR informácie o štyroch Slovákoch, ktorí sa momentálne nachádzajú na Havajských ostrovoch. S dvoma, ktorí sú v okolí metropoly Honolulu, sa podarilo nadviazať kontakt a sú v poriadku.

Organizácia Spojených národov zároveň oznámila, že 30 medzinárodných pátracích a záchranárskych tímov je pripravených na odchod do zemetrasením postihnutej krajiny. Pomoc ponúkol aj záchranársky a vyhľadávací tím Komplexnej centrálnej záchrannej služby z Gabčíkova, informovalo slovenské ministerstvo životného prostredia.

Na východe Ruska evakuujú

Po silnom zemetrasení v Japonsku evakuovali viac než 10-tisíc obyvateľov pobrežných oblastí aj úrady na ďalekom východe Ruska vzhľadom na hrozbu prílivových vĺn cunami.

Evakuácie prebiehali na Južných Kurilách, ako aj ostrove Sachalin, informovala civilná obrana. Lode sa podľa nej rýchlo vracali do prístavov, pričom na brehoch zriadili pozorovateľské posty. Na ostrovoch očakávajú vlny do výšky až piatich metrov. Zvýšená pohotovosť platila aj pre polostrov Kamčatka.

Na Južných Kurilách zaznamenali dnes v priebehu 15 až 20 minút najmenej štyri podzemné zemetrasenia s magnitúdou okolo 5,0, uviedla tlačová agentúra Interfax. Neobjavili sa však správy o škodách.

Zemetrasenie aj na Havaji

Zemetrasenie s magnitúdou 4,5 zasiahlo dnes aj Havajské ostrovy, ktorých obyvatelia sa pripravovali na možné prílivové vlny cunami po mohutnom zemetrasení v Japonsku.

Vzhľadom na hrozbu cunami na Havaji nariadili v noci miestneho času evakuáciu všetkých pobrežných oblastí. Úrady preventívne uzavreli hlavné letiská na najmenej troch ostrovoch a americké námorné sily nariadili všetkým vojenským lodiam ostať na základni Pearl Harbor na podporu prípadných záchranných operácií.

Zemetrasenie spôsobila vulkanická činnosť sopky Kilauea na hlavnom ostrove Havaj, ktorá od oživenia minulú sobotu chrlila lávu a vyvolala ďalšie menšie otrasy. Neobjavili sa po ňom správy o zranenia ani škodách. Prvé vlny cunami očakávajú na Havajských ostrovoch okolo 3.00 h miestneho času (14.00 h SEČ).

Pri ostrovoch Wake, Midway a Guam, ležiacich západne, morské sondy predtým zaznamenali zvýšenie hladiny oceánu do dvoch metrov oproti bežnému stavu.

Varovanie pred cunami zrušili viaceré krajiny

Pacifické centrum varovania pred vlnami cunami (PTWC) zrušilo varovanie pred vznikom týchto vĺn pre niektoré husto obývané oblasti ázijskej časti Tichomoria, ktoré boli ohrozené po dnešnom ničivom zemetrasení v Japonsku.

PTWC pôvodne vydalo varovanie pre celú tichomorskú oblasť okrem pobrežia USA a Kanady. Varovanie pred cunami vydalo centrum pre Havajské ostrovy a oblasť od Mexika až po pobrežie juhoamerických štátov.

Austrália a Nový Zéland, ktoré sa takisto dostali na zoznam bezprostredne po zemetrasení, už sú podľa PTWC mimo nebezpečia.

Čína, Indonézia a Filipíny tiež zrušili varovanie pred cunami. Úrady na Taiwane a americkom ostrove Guam takisto usúdili, že nebezpečenstvo vzniku ničivých vĺn pominulo.

PTWC neskôr informovalo, že hrozba cunami sa presúva k Strednej a Južnej Amerike, kde platí varovanie pre Mexiko, Guatemalu, Salvádor, Kostariku, Nikaraguu, Panamu, Honduras, Čile, Ekvádor, Kolumbiu a Peru.

Foto na titulke - TASR / AP


View Larger Map
  • Tlačiť
  • 0

Tagy Japonsko, zemetrasenie

Diskusia (0 reakcií)