Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Zlá kvalita už nie je problém. Čína začína do sveta vypúšťať jazdené autá

20.08.2019, 17:00 | Adrián Berecz | TASR

Istá čínska spoločnosť nedávno vyviezla 300 jazdených vozidiel v hodnote 2,5 milióna dolárov do Kambodže, Nigérie, Mjanmarska a Ruska. Súčasťou dodávok boli SUV aj sedany, značky ako Land Rover, Toyota, Hyundai, VW, Trumpchi, King Long, Yutong či Zhongtong.

  • Tlačiť
  • 5

Ide o prvý čínsky export tohto druhu, keďže Peking doteraz rozsiahlejší vývoz jazdených vozidiel z dôvodu ochrany reputácie čínskych výrobcov obmedzoval.

„Príde aj ďalší takýto export a jeho vplyv presiahne domáci trh jazdených áut,“ myslí si komentátor agentúry Bloomberg Adam Minter. Keďže v súčasnosti sa pozornosť sveta upiera na elektrické a autonómne vozidlá, je ľahké prehliadnuť rozsah a vplyv trhu jazdených, pripomína.

Čínske ministerstvo obchodu nedávno povolilo vývoz jazdených automobilov z desiatich čínskych miest a provincií vrátane Pekingu, Šanghaja či Guangdongu. Chce tým stimulovať vitalitu domáceho automobilového trhu, podporiť zdravý rozvoj čínskeho automobilového priemyslu a stabilitu zahraničného obchodu, vysvetľuje správa agentúry Reuters.

Čínski ministerskí úradníci vidia v tomto exporte obrovský potenciál. Začali hľadať firmy, ktoré sú na vývoz vhodné aj z kvalitatívneho hľadiska.

Počiatočným cieľom by mohli byť najmä krajiny Blízkeho východu a Afriky, kde sú nové autá pre miestnych príliš drahé, dodáva portál ChinaDaily. Niektoré kusy môžu skončiť aj v európskych krajinách. Šanca, že sa dostanú do Spojených štátov, je nízka.

Biznis bohatých krajín

V rozvinutých krajinách sa predáva dvojnásobne viac starších áut než nových. Napríklad v USA sa vlani predalo 17,3 milióna nových vozidiel a až 40,2 milióna použitých. Medzera sa v tomto roku ešte zväčší, najmä pre rozdiel v cenách.

Neprehliadnite

Každá z bohatých krajín vyviezla za posledné desaťročia aspoň časť jazdených áut do rozvojových štátov, napríklad do Nigérie či Mexika. Vo väčšine krajín predstavuje vývoz jazdených vozidiel približne desať percent z celkového predaja.

Spojené štáty vlani vyviezli 800-tisíc jazdených vozidiel. Tento počet je od roku 2013 relatívne stabilný a predstavuje takmer tretinu osobných a ľahkých úžitkových vozidiel z celkového ročného vývozu USA.

Japonsko exportuje ročne takmer milión áut z druhej ruky. Veľké počty odchádzajú každý rok aj

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 5

Tagy autá, Čína, export