Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Je veľmi neprofesionálne, ak lekár rozhoduje o plastike na základe fotografií

01.02.2018, 13:12 | Mária Hunková | Zuzana Petková | © 2018 News and Media Holding

Zahraničné klientky New Look Holiday boli operované v štátnej Univerzitnej nemocnici v Košiciach na základe fotografií, ktoré agentúra konzultovala s miestnym plastickým chirurgom Olegom Turkinom. Hodnotil takto aj zložité, kombinované zákroky, ktoré si vyžadujú viac ako trojhodinovú operáciu v úplnej narkóze. Súdny znalec pre plastickú chirurgiu Imrich Kováč takýto postup považuje za neprofesionálny. V rohovore pre TREND vysvetlil prečo.

  • Tlačiť
  • 8

Ako by mala prebehnúť konzultácia pred operáciou?

Samotnej plastickej operácii má predchádzať odborné vyšetrenie operatérom. Tu sa zistí, či je zákrok, ktorý pacient požaduje, správne indikovaný. Následne by mal byť s pacientom urobený osobný pohovor, počas ktorého sa zisťuje anamnéza. To znamená kompletný zdravotný stav, či má pacient nejaké ochorenia, aké lieky užíva a podobne. Tiež sa lekár oboznamuje s predstavami pacienta o výsledku operácie.

Súčasne je veľmi dôležité aj to, aby lekár vysvetlil základný operačný postup a pooperačnú starostlivosť. Hlavne by mal zdôrazniť možné komplikácie a riziká operácie. Záverom sa lekár spýta pacienta, či všetkému rozumel a či s tým súhlasí. Pacient musí vždy podpísať informovaný súhlas.

Neprehliadnite

Je možné robiť osobnú konzultáciu na diaľku, napríklad cez e-mail?

Takto je možné urobiť iba prvotnú, hrubo orientačnú konzultáciu. Vhodné je to skôr pri jednoduchších zákrokoch, ako napríklad operácia očných viečok. Pošlete potrebné fotografie očí a k tomu vyplníte dotazník o zdravotnom stave. Takto môže lekár získať určitý základný prehľad. Potom musí ale vždy nasledovať aj osobná konzultácia, hoci aj tesne pred zákrokom.

Pri zložitejších operáciách, ktoré si vyžadujú už celkovú narkózu určite e-mailová komunikácia nemôže nahradiť vyšetrenie a osobný pohovor. Napríklad pred zväčšením prsníkov pomocou implantátov vás musí operatér dôkladne premerať, aby zistil rozmery hrudníka a prsníkov, ich symetriu, objem a vzájomné pomery. Takto získa všetky dôležité údaje, ktoré mu pomáhajú vybrať správnu veľkosť implantátov. Ak to chirurg nerobí, a hodnotí len na základe fotografie, je to veľmi neprofesionálne.

Aké vyšetrenia sa robia pred operáciou?

Predoperačné vyšetrenie pred celkovou narkózou pozostáva štandardne z interného vyšetrenia, kedy lekár odoberie krv, moč, urobí EKG, prípadne röntgen pľúc. Na základe toho stanoví aktuálny zdravotný stav, preto toto vyšetrenie nemá byť staršie ako dva týždne pred operáciou. Ak treba, robia sa ešte iné vyšetrenia, špecifické pre daný zákrok. Napríklad pred operáciou prsníkov alebo brucha, by sa mala robiť aj sonografia. Tesne pred operáciou sa ešte robí vyšetrenie anesteziológom, väčšinou už priamo na klinike.

Koľko častí tela je bezpečné naraz operovať?

Je možné operovať aj viac častí naraz, ale nemalo by to nikdy ohroziť pacienta. Ak sa združuje viacero výkonov pod jednu narkózu, mali by to byť skôr jednoduchšie zákroky, ktoré by príliš nepredlžovali operačný čas. Je napríklad bežnou praxou, že sa vkladajú prsné implantáty a súčasne sa operuje aj nos. Alebo sa urobia očné viečka a nos.

Rozhodne ale nie je bezpečné vykonávať dve, alebo tri veľké operácie. Napríklad zmenšovanie prsníkov, čo je výkon približne na tri hodiny, spolu s operáciou brucha, ktorá môže trvať tiež rovnako dlho. Rozhodujúca je teda vždy dĺžka narkózy. Platí, že čím dlhšia je celková narkóza, tým viac stúpa možné riziko s tým spojené.

Súdny znalec v plastickej chirurgii Imrich KováčZdroj: archív Imrich Kováč

Ako dlho by mala pacientka zostať po operácii hospitalizovaná?

Ak je to ľahšia operácia, kedy sa dáva iba lokálna alebo inhalačná narkóza, tá si zvyčajne nevyžaduje hospitalizáciu. Ak je to operácia v kompletnej celkovej narkóze, vtedy je správne pacienta sledovať približne 24 hodín pod odborným zdravotným dohľadom.

Je potom bezpečné, ak pacient ide domov, alebo do apartmánu a tam sa ďalej zotavuje?

Pokiaľ nemá pacient žiadne komplikácie, môže byť lekárom prepustený do domáceho ošetrenia. Po celkovej narkóze sa ale odporúča, aby bola pri pacientovi dospelá osoba, ktorá by v prípade ťažkostí kontaktovala kliniku alebo privolala zdravotnú službu.

Kedy je možné letieť lietadlom po plastickom zákroku?

Záleží aj od typu operácie. Pokiaľ ste boli v celkovej narkóze, čím neskoršie letíte, tým lepšie. Každá celková narkóza totiž má isté riziko trombo-embolického ochorenia, ktoré môže mať až fatálne následky. Po výkonoch typu modelácie prsníkov kombinovanej s liposukciou brucha by som určite neodporúčal odlet skoršie ako po dvoch týždňoch. Závisí to však aj od zdravotného stavu pacienta. Ak má niekto problémy s krvnou zrážanlivosťou, rozhodne by nemal letieť skôr ako mesiac od operácie.

Na Slovensko sa chodia operovať Angličanky, pričom to sprostredkúva agentúra….

Je to novodobý fenomén, ktorý sa rozmáha. Ekonomický aspekt je tu zväčša nadradený zdravotnému. Medicínsky turizmus trápi hlavne západné krajiny, kde sú estetické operácie finančne nedostupné aj pre strednú vrstvu obyvateľstva. Ďalšou príčinou tohto turizmu môže byť aj to, že v konkrétnej krajine nechcú odborníci daný zákrok pacientovi vykonať z rôznych dôvodov.

S týmto javom sa všeobecne ťažko bojuje. Agentúra sprostredkováva klientelu pre danú kliniku, za čo si účtuje stanovenú províziu. Všetko by malo byť riadne zmluvne ošetrené. Primárnu zodpovednosť má však vždy poskytovať zdravotnej starostlivosti, teda klinika alebo lekár.

Nevýhodou je, že v relatívne krátkom čase po operácii pacienti odchádzajú naspäť do svojej krajiny, čo je problémom hlavne pri vzniku komplikácií. To býva achillovou pätou tohto biznisu, čo dobre poznám z pozície súdneho znalca. Vtedy sa môžu vyskytnúť veľmi nepríjemné situácie ako pre pacienta, tak aj pre kliniku.

Čo ak nemocnica nemá uzatvorenú zmluvu s agentúrou?

To sa dostávame už do právnej roviny poskytovania zdravotnej starostlivosti. Vždy by malo byť jasne zmluvne definované, kto je za čo zodpovedný a ako sa bude postupovať v prípade riešenia problémov a sporových situácií. Keďže zodpovedný je hlavne poskytovateľ, malo by byť v záujme každej serióznej kliniky, aby boli práva a povinnosti každej strany presne stanovené v zmluve.

Imrich Kováč

Súdny znalec, plastický chirurg s dlhoročnou praxou so zameraním na estetickú chirurgiu. Špecializuje sa na korekciu nepodarených plastických operácií. Prednáša, publikuje, pracuje na súkromnej plastickej klinike.

  • Tlačiť
  • 8