Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Je to len zlý vtip, píšu európske médiá o Ficovej ponuke rezignovať

15.03.2018, 09:24 | ČTK

O ponuke premiéra Roberta Fica rezignovať písala väčšina európskych novín. Nemecký denník Die Welt jeho stredajšie oznámenie, že za určitých podmienok podá demisiu, označil za „zlý vtip“. Podľa britského portálu The Telegraph protivládne protesty na Slovensku pripomínajú zamatovú revolúciu z roku 1989, ktorá ukončila éru komunizmu v Československu.

  • Tlačiť
  • 1

„Fico bojuje o politické prežitie. Sú tu paralely so zamatovou revolúciou. Súčasná (slovenská) vláda úplne stratila kontakt s realitou, rovnako ako komunistický režim nepochopil, čo sa dialo v roku 1989,“ citoval britský server politologičku Soňu Szomolányiovú z Univerzity Komenského v Bratislave.

Britský server pripomína, že slovenská vláda funguje v krízovom móde od februárovej vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice. The Telegraph ďalej poukázal na dlhé pôsobenie R. Fica v politike v čase stabilnej ekonomickej situácie a očakávaného štvorpercentného hospodárskeho rastu v tomto roku.

Denník The Guardian upozornil, že malá koaličná strana Most-Híd tlačí na predčasné voľby. R. Fico to však zatiaľ odmietal s tým, že ak sa dostane k moci súčasná opozícia, nastane chaos.

Neprehliadnite

Die Welt k situácii napísal: „Znelo to, ako by R. Fico skutočne vyvodil dôsledky z politickej krízy, v ktorej uviazla jeho krajina po vražde novinára J. Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Pri bližšom pohľade je však jasné: Ficovo oznámenia je len zlý vtip.“

Ak by prezident Andrej Kiska vyhovel premiérovým podmienkam, znamenalo by to, „že (takmer) všetko zostane po starom“. Namiesto toho, aby prevzal zodpovednosť, snaží sa ju R. Fico podľa nemeckého denníka presunúť na prezidenta.

Ficov „šachový ťah“ je podľa Die Welt jeho poslednou nádejou. Keby totiž jeho strana Smer-SD vládla ďalej až do roku 2020, mohla by nad ním držať ochrannú ruku. R. Ficovi teraz ide o viac než o jeho úrad. „Ide mu o jeho reputáciu – a v neposlednom rade aj o jeho budúcnosť,“ napísal Die Welt v komentári.

Demonštranti v uliciach slovenských miest sa totiž chcú vysporiadať s minulosťou, požadujú nezávislé vyšetrovanie a tresty. „R. Fico tomu chce zo všetkých síl, ktoré mu ešte zostali, zabrániť,“ dodal nemecký denník.

  • Tlačiť
  • 1

Tagy demisia, Die Welt, noviny, Robert Fico