Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Je to o ekonomike, hovorí o rastúcom populizme Američan šíriaci kapitalizmus po svete

13.07.2018, 11:13 | Michal Lehuta | © 2018 News and Media Holding

Rozhovor | „Je to o ekonomike, hlupák,“ zvykol hovoriť americký prezident Bill Clinton vo svojej prvej kampani v roku 1992. Gregori Lebedev, šéf amerického Centra pre medzinárodné súkromné podnikanie, ktorého úlohou je šíriť demokraciu a voľné trhy po svete, používa rovnaký recept. Na súčasnú vlnu populizmu je podľa neho liekom dobrá ekonomika, keďže zamestnaní a spokojní ľudia nehľadajú alternatívy v extrémoch politického spektra. A ani nemusia za lepším životom migrovať do zahraničia. TREND sa s G. Lebedevom rozprával ešte na májovej konferencii Globsec v Bratislave.

  • Tlačiť
  • 5

Vediete inštitúciu, ktorá sa zaoberá podporou demokracie a podnikania voľného trhu po celom svete. Máte nejaké projekty aj v strednej Európe?

Boli sme aktívni aj na Slovensku, spolupracovali sme s inštitútom INEKO na projekte o stave, hrozbách a vývoji demokracie v krajine, keďže niektoré podmienky tu vyvolávajú obavy. Propagujeme spoluprácu vlád a súkromného sektora, pretože všetci vieme, že potrebujeme robustnú ekonomiku. Tým či oným spôsobom je množstvo svetových problémov zakorenených v hospodárskych problémoch. Na svete je podľa Svetovej banky 200 miliónov nezamestnaných, Svetová organizácia práce zasa hovorí, že máme 1,4 miliardy ľudí v takzvaných zraniteľných zamestnaniach. V rodine, v neformálnej ekonomike. Všetci sú právom nejakým spôsobom nespokojní.

Čo je protilátkou na túto nespokojnosť?

Do veľkej miery je to vec ekonomickej stability a silného súkromného sektora. Našou prácou po celom svete je pomáhať vytvárať podmienky, ktoré pomôžu biznisu a tým zároveň stabilizujú spoločnosť. Súkromný biznis je jediný sektor, ktorý vytvára skutočné pracovné miesta a platí skutočné dane. Znie to jednoducho, ale nemôže v tom byť sám. Potrebuje na to vládu, ktorá ho podporuje, vytvára prostredie, v ktorom môže podnikavosť prekvitať. Potrebujeme, aby v tom firmy a vlády spolupracovali. Ak vláda biznis príliš reguluje, ak podnikateľom nenačúva, dusí dobré myšlienky, s ktorými ľudia prichádzajú. Ak je kôň vaším jediným dopravným prostriedkom, musíte sa oňho dobre starať. Bojím sa, že veľký počet nezamestnaných po svete môže skĺznuť do akejsi pandémie nespokojnosti. Na to potrebujeme liek. Liekom je prosperujúca spoločnosť, ktorá si vytvára vlastné pracovné miesta. Vládne pracovné miesta ekonomiku skôr utláčajú.

Gregori LebedevZdroj: Miroslava Spodniaková

Máte nejaké konkrétne príklady takýchto iniciatív?

Naše projekty sú rôzne, týkajú sa často návrhov hospodárskych reforiem. Hovoríme o rôznych legislatívnych iniciatívach, ktoré prispievajú k lepšiemu podnikateľskému prostrediu. Učíme biznis komunitu, ako s vládou správne komunikovať. Dôležité je zjednotiť sa v tom a hovoriť jedným hlasom, slušným a konštruktívnym spôsobom. V jednotlivých krajinách máme národné biznis plány, ktoré združujú agendu jednotlivých spoločností a organizácií. Cieľom je dať na stôl všetky požiadavky - aby sme s týmto mohli prísť za ministrami. Chceme napríklad nižšie dane a lepšie vzdelávanie. Povieme politikom: „Ak budete súhlasiť s niektorými našimi požiadavkami, pomôžeme vám ich pripraviť legislatívne, s občianskou spoločnosťou.“ Vláda tak dostane zdravšiu ekonomiku a my zasa svoje.

Na Slovensku to robíte prostredníctvom Americkej obchodnej komory?

Spolu s ostatnými lokálnymi partnermi, miestnymi biznis asociáciami. A tým, že zlepšujeme podnikateľské prostredie, pomáhame aj ostatným. Napríklad ďalším zahraničným investorom. Pomáha to všetkým.

Neprehliadnite

Americký tok peňazí pre takéto aktivity a neziskové organizácie od vstupu Slovenska do Európskej únie a NATO však výrazne poklesol. Nebola to chyba, keď dnes sledujeme nárast antiliberálnych politík, napríklad v Maďarsku a Poľsku?

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 5

Tagy demokracia, kapitalizmus, populizmus