Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Chvália sa tunelom, ale chýba im 151 stavebných povolení

20.09.2018 | Ján Kováč

Diskusia (10 reakcií) Pravidlá diskusie

20.09.2018 | Pavol Čižmárik

Článku trošku chýba ešte poukázanie na to, čo predchádzalo tomu, kým NDS ako dodávateľa stavby vybrala Dúhu.

Tzv. tretí balík PPP kvôli zhode mimoriadne priaznivych okolnosti poskytol nebyvalu vec - moznost vyjednat na vysutazenom tendri dramaticku zlavu. Ponuka z tendra bola vyrazne predrazena, kedze len sam vitaz tendra navrhol 30 % zlavu (hovorime o tom, ze v tendri bol nielen tento usek, s ktorym sa trapi Duha, ale aj predchadzajuci + privadzace). Figel to vzdal bez boja, podlahol tlaku niekdajsich Saskarov, potom Skokanov, ktorym z vacku trcal Doprastav.

V neskor vyhlasenom tendri z ery Figela mala vyhrat Skanska s cenou o 100 mil. nizsou, ako Duha. Po zmene vlady a nastupe SMERu to vsak nebolo mozne a druhy v poradi - Doprastav - maril a blokoval uzatvorenie tendra dovtedy, kym nenastal pat - a ten rozhybalo az bezprecedentne zneuzitie sudnictva - ktore kvoli dakej kauze v minulosti zrazu vyfabrikovalo rozsudok, podla ktoreho sa 5 stavebnych firiem nesmelo uchadzat o zakazky po dobu 5 rokov. Z tendra teda vypadla Skanska i druhy doprastav a zakazka padla do ruk Duhe. Od pociatku bolo jasne, ez to nedaju, zvlast, ak oni slavni Taliani - Saligni - su tam de facto iba pre paradu.

Toto raz bude pripadova studia o tom, coho vsetkeho boli schopni zlodeji majuci moc v tomto state, aby dosiahli svoje.

Ako som pisal uz davno na blogu, ja to citam tak, ze nastal cas, aby Duhu z tej zakazky vyhodili. Nechali ju urobit lacnu a spinavu robotu - vyrazit tunelove diery. Na predchadzajucom useku pofajcieva Doprastav, na useku, ktory mal byt davno hotovy a kde mostovky stali uz pred tromi rokmi - no nie je hotovy, lebo by koncil v poli. Tipujem, ze zachranca skrachovanej stavby bude Doprastav, co tunel Visnove "vytiahne z kase", podobne ako zachranuje cast privadzaca pod Zilinou.

Takze, po 10 rokoch sa hlavny profit zo zakazky dostane tam, kde bol povodne uvazovany, keby sa do toho nezamiesala daka Skanska.

20.09.2018 | OliWer1

Perfekny komentar, ceresnicka na torte!

21.09.2018 | LPB

+
Pripájam sa k pochvale.

22.09.2018 | bluehen

Ako to tak citam, motate piate cez deviate. Keby ta duha robila ako sa zmluvne zaviazala, cela tato konsiracia okolo doprastavu nema zaklad. Keby sa aj skanska ci doprastav kopli v cene, stale nemusi nikto z nich podpisat zmluvu, nepotrebovali na to sud. A co figel mohol ci nemohol to vie asi len on sam.

23.09.2018 | orangutan

Asi tak.
V tuneli Višňové je na 50% spravené sekundárne ostenie. Neviem či zrovna toto je tá lacnejšia časť prác, keď tunel je najdrahšia položka na km.
Akurát má pravdu, že Doprastav to zachraňuje. No trošku inak. Robí subdodávateľsky čoraz viac celých stavebných objektov pre tohto zhotoviteľa. NDS-ka tlačí aspoň na križovatku, aby bola uvedená do prevádzky budúci rok.
Nemá pravdu, že Doprastav sa činí na privádzači. Ten realizuje Metrostav.
A ako správne píšeš, celé konšpirácie sú preto, lebo neschopný zhotoviteľ, tak tu sú fotky z 8/2018. Na ďalších stranách sú fotky z predchádzajúcich období.
http://dialnica.inf...

24.09.2018 | Brano L.

Žiaľ. na Slovensku to tak chodí.
Samotné rozhodnutie súdu možno bolo zvláštne, možno na nich tlačili, skôr si však myslím, že to tak proste vyšlo. Spor sa ťahal takmer 5 rokov. A to je o efektívnosti rozhodovania súdov na Slovensku. Rozhodnutím súdu totiž vypadli jak Doprastav , tak Skanska.
Ešte je možná jedna konšpiračná teória. Že to hralo do karát tým, ktorý nechcú ukazovať, že sa dá stavať za férovejšie ceny. Ale ide o dosť pritiahnutú teóriu.
Čo sa týka marenia súťaže zo strany Doprastavu. Tam je problém v tých, čo vyhodnocovali súťaž. Niekto dal Doprastavu echo, kde sú slabiny v ponuke Skansky (spor ohľadne únikových štôlní z hlavných tunelových rúr). Teda mal byť potrestaný niekto z NDSky. Doprastav robil také obštrukcie, že ak by nenastala právoplatnosť rozhodnutia súdu, Doprastav by to pravdepodobne získal.