Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Jedinečná príležitosť

14.01.2009, 16:09 | Kristian Slovák | © 2009 News and Media Holding

Názor | K. Slovák: Robert Fico môže byť lepší ako jeho predchodcovia.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy

Názory

Premiér Robert Fico od nástupu k moci deklaruje, že energetika je pre neho a Slovensko priorita číslo jeden. Za necelé tri roky vláda dokázala pokriviť prostredie zásahmi do nezávislosti regulátora. Pokriviť cenotvorbu zásahmi do regulácie. Ohovárala, nadávala a hrozila akcionárom firiem v sektore vyvlastňovaním. Zhodou okolností tým istým, ktorí Slovensku podali v čase plynovej núdze pomocnú ruku. A presviedčala národ, že dokáže zabezpečiť nezdražovanie.

Gazprom si spŕšku nadávok za nenažranosť od slovenského premiéra nevypočul. A povedzme si bez okolkov, nebolo by to ani vhodné, ani účinné. Ale dosť bolo irónie, obráťme

list. Možno je to paradox, ale práve krízové situácie, ako je tá dnešná s dodávkami plynu, sú niekedy priaznivá príležitosť obrátiť list, vyčistiť stôl a zmeniť politiku.

Ak budeme veriť tlačovému oddeleniu ruskej firmy, plyn stopli pre dlhy Ukrajiny. A odčerpávanie plynu pre európskych zákazníkov. Ak budeme veriť Ukrajincom, tí nekradli a plyn tranzitovali dovtedy, kým Gazprom. Ale pre európskych spotrebiteľov tých slovenských nevynímajúc môžu byť motivácie a podiel viny jednotlivých aktérov na vyvolanej kríze druhoradé.

slovak-t.jpg

Dôležité je, že po uhasení akútnych nebezpečenstiev nastane pre slovenskú vládu dôležitá chvíľa na prehodnotenie doterajšej energetickej paradigmy lacných cien a závislosti od Ruska. Málokto čakal, že Gazprom zastaví dodávky plynu bonitným a dlhoročným partnerom v Európe. Stalo sa. Slovensko to zastihlo nepripravené. Krajina je najväčší únijný tranzitér ruského plynu a je odkázaná na pomoc susedov.

Prečo? Lebo iný ako ruský plyn cez slovenské plynovody neprúdi. Diverzifikácia sa podľa politikov, ale aj podľa SPP neoplatí, iný ako ruský plyn je drahší. Skutočná bezpečnosť dodávok tak išla možno aj pre obavy z reakcií voličov na rastúce ceny energií stranou. V krajine, ktorej občanov premiér tri roky presviedča o tom, že dokáže poriadne zatočiť s energofirmami a brzdiť prirodzený pohyb cien, takýto prístup neprekvapí. Prekvapí však postoj zahraničných manažérov SPP k diverzifikácii. Ich materské firmy si na prílišnú závislosť od jedného dodávateľa dávajú poriadny pozor.

Je zbytočné plakať nad minulými chybami, ak to má len podobu hľadania vinníkov. Dôležitejšie je, že R. Fico má po veľkej facke energetickej koncepcii, ktorú praktizovali všetky doterajšie slovenské vlády, jedinečnú príležitosť odštartovať proces nápravy. Môže byť lepší ako jeho predchodcovia. Nielen veľkými rečami.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Názory

Diskusia (0 reakcií)