Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Jedna kríza sa nabaľuje na ďalšiu. Zo slnečnej Kalifornie sa stáva neobývateľná zem

31.10.2019, 18:00 | Tomáš Bakoš | © 2019 News and Media Holding

Kaliforniu sužujú dva hlavné problémy. Sú nimi lesné požiare a nedostatok dostupného bývania. Každý problém zhoršuje ten druhý. Aby toho nebolo málo, tak množstvo obyvateľov Kalifornie si kvôli požiarom už nemôže dovoliť poistenie, ktoré vyletelo do astronomických výšok. Vynára sa preto otázka, či sa zo slnečného prímorského štátu nestáva neobývateľná krajina.

  • Tlačiť
  • 4

Kalifornská pomerne pokojná tohtoročná požiarna sezóna sa skončila. V severnej aj južnej časti Kalifornie došlo k rozsiahlym požiarom, ktoré si vyžiadali evakuáciu stoviek tisíc obyvateľov, zničené boli stovky budov a ďalších zhruba 90-tisíc je v ohrození.

Asi jeden a pol milióna obyvateľov ostalo bez elektrickej energie a kalifornský guvernér vyhlásil stav núdze. Prírodná pohroma neobišla ani celebrity v Hollywoode. Hasiči sa snažili dostať pod kontrolu požiar v celebritami obývaných kopcoch Los Angeles. Evakuácia vyhnala z domovov basketbalistu LeBrona Jamesa či herca a bývalého guvernéra štátu Kalifornia Arnolda Schwarzeneggera.

Astronomické ceny nájmov

Ďalším problémom Kalifornie je dostupnosť bývania. V súčasnosti je v Kalifornii približne 130-tisíc ľudí bez domova a ďalšie milióny sa potýkajú s astronomickým nájomným vo veľkých mestách, ktoré ich vyháňa do predmestí. Kalifornia má druhú najnižšiu mieru vlastníctva domov v Spojených štátoch, pred ňou je už iba New York.

Neprehliadnite

V štúdii od McKinsey citovanej v agentúre Bloomberg z roku 2006 sa píše, že Kalifornčania ročne platia za bývanie o 50 miliárd dolárov viac, ako si môžu dovoliť. V dôsledku nedostatku dostupného bývania štát prichádza každý rok o viac ako 140 miliárd dolárov. Je to začarovaný kruh. Nedostatok bývania zvyšuje nájomné a vyššie ceny podporujú majitelia domov, ktorí sa snažia udržať svoje zisky z nájomného.

Požiare a nedostatok dostupného bývania sa stali najviditeľnejšími a naliehavejšími krízami v Kalifornii. Tieto krízy sú ešte viac prepojené, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 4

Tagy kalifornia, požiar