Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Ježiško prináša do Afriky hladomor

18.01.2016, 17:35 | ČTK

Zhruba 14 miliónom ľudí v južnej Afrike hrozí kvôli suchu hlad. Oznámili to zástupcovia Svetového programu pre výživu (WFP), ktorý spadá pod OSN. Najhoršie postihnutou krajinou je podľa nich Malawi, kde môže nedostatkom jedla trpieť až 2,8 milióna ľudí, čo je približne 16 percent populácie. Sucho teraz zhoršuje klimatický fenomén zvaný El Niňo.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy

hladomor

Ďalšími najviac ohrozenými štátmi sú ostrovný Madagaskar, kde môže hladom trpieť až 1,9 milióna ľudí, a Zimbabwe (1,5 milióna ľudí).

„V niektorých oblastiach prší málo alebo vôbec, príležitosť pre pestovanie obilnín tak rýchlo mizne a v niektorých krajinách už zmizla úplne. Vyhliadky sú alarmujúce,“ píše sa v oznámení WFP.

Neprehliadnite

Klimatický jav El Niňo je často spájaný s vysokými zrážkami v niektorých oblastiach Zeme a vytrvalým suchom v iných regiónoch. Silné prejavy tohto javu spôsobujú hospodárske problémy krajinám, ktoré sú výrazne závislé od poľnohospodárstva. V Afrike sa El Niňo väčšinou prejavuje tak, že na juh kontinentu prinesie sucho a na východ dážď.

El Niňo sa prejavuje zoslabením studeného peruánskeho prúdu a vetrov vanúcich z východu na západ, a s tým súvisiacim oteplením oceánskych vôd pri americkom pobreží. Táto udalosť nastáva obvykle okolo Vianoc, a preto ju juhoamerickí rybári nazvali El Niňo Jesús, čiže Ježiško.

„Jedným zo zvlášť znepokojujúcich príznakov (potravinovej) zraniteľnosti južnej Afriky je alarmujúci počet chronicky podvyživených ľudí. Spomalený rast u detí na Madagaskare, v Malawi, Mozambiku a Zambii je jedným z najhorších na svete,“ uvádza WFP.

Sucho postihlo väčšinu južnej Afriky, vrátane kukuričného pásma v Juhoafrickej republike, ktorá je najrozvinutejšou ekonomikou kontinentu a zároveň najväčším producentom kukurice. Juhoafrická republika čelí najväčšiemu suchu za desiatky rokov, rok 2015 bol pre ňu najsuchším od začiatku meteorologických záznamov v roku 1904.

Juhoafrické úrady tento rok očakávajú zlú úrodu a predpokladajú, že krajina bude musieť doviezť až šesť miliónov ton kukurice. To je zhruba polovica jej spotreby, uviedla agentúra Reuters.

V krajinách ako je Malawi pestujú kukuricu malí farmári, často len pre potreby svojej rodiny. Väčšina ich je závislá od dažďových zrážok, pretože zavlažovacie systémy si nemôžu dovoliť.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy hladomor

Diskusia (0 reakcií)