Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Praha sa rozkmotrila s Pekingom pre uznanie jednej Číny

07.10.2019, 15:30 | TASR

Pre súčasné vedenie mesta je dôležité, aby Čína dodržiavala ľudské práva. Peking ako odvetu zrušil akcie súborov, ktoré majú v názve hlavné mesto Prahy.

  • Tlačiť
  • 2

Praha vypovie partnerskú zmluvu s Pekingom. Rozhodli o tom v pondelok členovia Rady hlavného mesta Prahy. Podľa správy českého spravodajského webu Novinky.cz zmienený krok už skôr avizoval primátor Prahy Zdeněk Hřib zo strany Piráti.

Neprehliadnite

Dôvodom je neochota čínskej strany vypustiť z dokumentu pasáž o uznaní jednej Číny, ktorú vedenie mesta považuje za nadbytočnú. Magistrát argumentuje, že iné metropoly, ktoré majú uzatvorené s Pekingom podobné zmluvy, v dokumentoch zmienku o jednotnej Číne nemajú.

„Rada hlavného mesta Praha práve vypovedala sesterskú zmluvu s Pekingom. Spoluprácu s Čínou neodmietame. Nie je ale žiadny dôvod na to, aby podmienkou obojstrannej spolupráce bolo uznanie politiky jednej Číny. Dodržiavanie ľudských práv je pre nás zásadné,“ uviedol na Twitteri predseda strany TOP 09 Jiří Pospíšil, ktorý je členom pražského mestského zastupiteľstva.

Spornou súčasťou zmluvy s Pekingom je podľa vedenia mesta bod číslo 3, podľa ktorého Praha„naďalej uznáva politiku jednej Číny, rovnako ako uznáva Taiwan ako neoddeliteľnú súčasť čínskeho územia.“ Čína na výzvy Prahy nereagovala, respektíve sa nimi odmietla zaoberať.

V reakcii na kroky Prahy zrušila čínska strana vystúpenia niekoľkých českých súborov, ktoré majú spojenie s Prahou, prípadne majú vo svojom názve meno metropoly, píšu Novinky.cz.

  • Tlačiť
  • 2

Tagy Čína, magistrát, Praha