Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Juncker ohlásil povinné prerozdelenie utečencov

09.09.2015, 11:32 | ČTK | SITA | TREND.sk

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker na zasadnutí Európskeho parlamentu ohlásil návrh na povinné prerozdelenie ďalších 120-tisíc utečencov medzi členské krajiny Európskej únie. Má ísť o osoby, ktoré sa teraz nachádzajú v Grécku, v Taliansku a v Maďarsku. J.-C. Juncker spresnil, že dohromady má byť takto v únii rozmiestnených 160-tisíc ľudí. Redistribúciu 40-tisíc žiadateľov o azyl navrhla komisia už v máji. Záväzné kvóty však niektoré štáty vrátane Slovenska odmietli.

  • Tlačiť
  • 12

J.-C. Juncker, ktorý veľkú časť svojho prejavu o stave Európskej únie venoval terajšej migračnej kríze, vyhlásil, že je potrebné otvoriť legálne cesty pre migráciu do Európy. Príslušné návrhy predloží komisia na začiatku budúceho roka.

J.-C. Juncker tiež oznámil, že Európska komisia do konca roka navrhne premenu agentúry Frontex na skutočnú európsku službu ochrany pozemnej i námornej hranice. Ohlásil tiež spoločný európsky zoznam bezpečných krajín, ktorý štátom EÚ umožní rýchlejšie riešiť žiadosti o azyl.

Za tejto Európskej komisie neskončí schengenský priestor voľného pohybu osôb, zdôraznil J.-C. Juncker v reakcii na pochybnosti o budúcnosti tohto mechanizmu, ktoré vyvoláva súčasný príval utečencov na európsky kontinent.

Podľa Junckerových slov medzi štátmi, ktoré migračná kríza najviac postihla, patria Grécko, Maďarsko a Taliansko a nie je možné ich ponechať svojmu osudu. Je potrebné konať „rozhodne a koordinovane“ - týka sa to členských štátov EÚ i únijných inštitúcií, zdôraznil J.-C. Juncker. Riešenie utečenecké krízy je podľa neho teraz hlavnou prioritou únie.

Európania by si mali uvedomiť, že Európa je kontinent, kde takmer každý bol niekedy utečencom, vyhlásil v úvode svojho vystúpenia J.-C. Juncker. Pri vymenovávaní najrôznejších exodusov sa zmienil okrem iného o tom, že veľa Maďarov či obyvateľov vtedajšieho Československa odišlo za komunistického režimu na Západ.

„My Európania by sme mali vedieť a nikdy nezabúdať, prečo je právo na azyl jedným zo základných a najvýznamnejších práv. Nesmieme na to zabúdať,“ zdôraznil šéf EK. Zároveň varoval, že situácia v Európskej únii v súčasnosti nie je dobrá, pretože je v nej málo jednoty. „To sa musí zmeniť,“ vyhlásil.

J.-C. Juncker dnes pripustil, že ani bohatá Európa nemôže prijať všetkých utečencov. Zdôraznil však, že utečenci zatiaľ tvoria len zlomok percenta ľudí žijúcich v EÚ, zatiaľ čo napríklad v chudobnejšomm Libanone je to 25 percent.

„Čo sme zač, že toto nedokážeme porovnať?“ vyhlásil J.-C. Juncker, ktorého prejav občas prerušoval potlesk časti europoslancov, ale aj výkriky odporcov myšlienky európanstva.

Príliš skromný je podľa J.-C. Junckera doterajší záväzok EÚ prijať 22-tisíc utečencov od Libanonu, Jordánska a Turecka. Povinnosťou Európy je podľa neho predovšetkým prijať ľudí, ktorí utekajú pred Islamským štátom.

J.-C. Juncker v súvislosti s migračnou krízou upozornil na situáciu v Sýrii a zdôraznil, že bez silnejšej zahraničnej politiky EÚ neskončí ani kríza v Sýrii ani príliv utečencov. Vyzval okrem iného na vytvorenie fondu na pomoc africkým krajinám.

Slovensko by malo prijať 2 287 utečencov

Európska komisia navrhuje premiestniť 160-tisíc utečencov, pre Slovensko by núdzová relokácia 120-tisíc utečencov z Grécka, Talianska, Maďarska do ostatných členských štátov znamenala prijatie 1 502 utečencov. Vyplýva to z návrhu konkrétnych opatrení na riešenie utečeneckej krízy, ktorý predstavila Európska komisia, informoval Andrej Králik zo Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

Podľa Komisie z 1 502 utečencov by sa 195 premiestnilo z Talianska, 631 z Grécka a 676 z Maďarska.

„Ak tomu prirátame 785 migrantov z májového návrhu, Slovensko by zo 160-tisíc utečencov malo prijať celkovo 2 287 utečencov,“ uvádza A. Králik.

  • Tlačiť
  • 12

Tagy imigranti, Juncker, utečenci