Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Juncker: Verím, že Trump nové clá na autá z Európy nezavedie

08.11.2019, 13:30 | TASR

Odchádzajúci predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker verí, že USA v nadchádzajúcich dňoch nezavedú nové clá na dovoz áut z Európy. Uviedol to v rozhovore pre piatkové vydanie nemeckých novín Süddeutsche Zeitung.

  • Tlačiť
  • 0

Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa od minulého roka hrozí uvalením ciel na dovoz automobilov z Európskej únie. Ich cieľom má byť ochrana amerického automobilového priemyslu, symbolu americkej výroby.

Neprehliadnite

Po odklade tohto kroku v máji sa má D. Trump do polovice novembra rozhodnúť, či zavedie doplnkové colné sadzby na autá z Európskej únie. Tohto kroku sa obávajú najmä veľkí nemeckí výrobcovia automobilov. J. C. Juncker v rozhovore pre nemecké noviny však uviedol, že je o tejto záležitosti „plne informovaný“ a podľa neho to D. Trump neurobí. „D. Trump bude trochu kritizovať, ale clá na autá nebudú,“ povedal pre Süddeutsche Zeitung.

Ak by to však urobil, viedlo by to k ďalšej eskalácii obchodného konfliktu medzi Bruselom a Washingtonom, len niekoľko týždňov po tom, ako USA uvalili nové clá na európske výrobky v hodnote 7,5 miliardy dolárov (6,77 miliardy eur).

Došlo k tomu v polovici októbra, štyri dni po tom, čo Svetová obchodná organizácia dala Washingtonu zelenú, aby podnikol odvetné opatrenia proti Bruselu v súvislosti s jej dotáciami pre európsky letecký gigant Airbus.

Spojené štáty vlani uvalili clá aj na výrobky z ocele a hliníka z Európskej únie. Americký minister obchodu USA Wilbur Ross 3. novembra naznačil, že Washington pravdepodobne nebude musieť uvaliť nové dovozné clá na európske automobily. A označil vzájomné rokovania s Bruselom za „veľmi dobré“, rovnako ako rozhovory s japonskými a kórejskými partnermi.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy clá, Donald Trump, Jean Claude Juncker

Diskusia (0 reakcií)