Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Kalavská podpísala revíziu úhrad liekov, usporiť tak chce 35 miliónov

15.04.2019, 21:26 | TASR

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská (nominantka Smeru-SD) v pondelok podpísala revíziu úhrad liekov. Podľa rezortu tento krok vedie k efektívnemu nakladaniu s financiami. V systéme sa zásluhou revízie úhrad usporí približne 35 miliónov eur. Proces sa podľa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR v žiadnom prípade nedotkne pacienta.

  • Tlačiť
  • 1

Vždy prihliadame v prvom rade na pacienta, a tak to bolo aj tentokrát. Najdôležitejší pre pacientov je fakt, že tento proces v žiadnom prípade neovplyvní ich liečbu. Lieky v úhradovej skupine sú navzájom zameniteľné,“ zdôrazňuje ministerka. Podľa jej slov ide o to, aby mal pacient dostupnú liečbu bez medicínskych obmedzení a doplatku.

Tento krok ministerky ocenila prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov (AOPP) SR Mária Lévyová. „Pacienti sa obávali nárastu doplatkov za lieky, sociálnej záťaže, zníženia dostupnosti liečby. Pozitívne vnímame to, že pri revízii úhrad nedôjde k navýšeniu doplatkov, že pacienti budú mať garantovanú bezpečnú a dostupnú liečbu,“ uviedla.

Neprehliadnite

Revízna zmena sa týka celého kategorizačného zoznamu. Podľa MZ SR sa prihliadalo najmä na to, aby lieky s rovnakou účinnou látkou mali rovnakú úhradu zdravotnej poisťovne. Tiež na to, aby v novovzniknutých úhradových skupinách boli lieky s nulovým alebo minimálnym doplatkom pre pacienta.

Ušetrené zdroje chce rezort investovať do ďalších oblastí v zdravotníctve, napríklad do modernizácie nemocníc, nákupu prístrojovej techniky či inovatívnej liečby. A. Kalavská zdôraznila, že zefektívnenie nakladania s finančnými prostriedkami v zdravotníctve realizuje tak, aby sa na úkor pacienta nedosahovali neprimerané zisky.

  • Tlačiť
  • 1