Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Kalavská: Vedela som, že to nebude prechádzka. Posledné veci boli trápne až groteskné

Keď na seba v roku 2016 zobrala politickú funkciu, vedela, že nepôjde o prechádzku ružovou záhradou. Začínala ako štátna tajomníčka rezortu zdravotníctva, ministerkou sa stala v marci minulého roku. Jej reformu nemocníc, ktorá mala priniesť stratifikáciu týchto zariadení podľa ich špecializácie, následnú redukciu nákladov a vyššiu efektivitu, vláda stiahla z rokovania parlamentu.

13.12.2019, 15:10 | Ronald Ižip | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 2

To bol dôvod, prečo podala demisiu. TREND sa s bývalou ministerkou Andreou Kalavskou rozprával o nevyhnutných systémových krokoch v rezorte, o jej názore na súkromný kapitál v zdravotníctve či príplatkoch za nadštandardnú starostlivosť.

Ako sa cítite po podaní svojej demisie? Ak to máte nazvať jedným slovom.

Ťažko.

Prečo?

Bolo to veľmi ťažké rozhodnutie. Jedno z najťažších v mojom živote. Post ministra zdravotníctva je extrémne ťažká práca. Mám výborný tím ľudí, urobili sme veľmi veľa dobrých vecí a myslím, že sme veľa aj pomohli pacientom. Z toho titulu to bolo veľmi ťažké rozhodnutie.

Čo vás doviedlo k demisii?

Keď ste ministerkou zdravotníctva, musíte sa správať principiálne. To bolo pre mňa principiálnou otázkou morálky a cti. Zachovať si svoje ja. Musela som odísť. Najmä z dôvodu okolností posledných mesiacov. Podľa mňa bolo slušné a morálne odísť.

Prečo práve teraz, keď problém bol dlhodobejší?

Vždy som sa snažila hľadať riešenia. Pokým ešte bola nejaká nádej, že zákony o stratifikácii, zdravotnej starostlivosti či očkovaní budú schválené, tak som zostávala. Napriek tomu, že mi bolo veľmi ťažko. Ak ide o správnu vec, dokážete potlačiť svoje vlastné ego. Prišla som sem slúžiť. Pre mňa to nie je iba fráza. Myslím, že som to svojím správaním dokázala.

Neprehliadnite

Čo bolo tým posledným klincom do truhly?

Keď som na ministerstvo 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 2

Tagy Andrea Kalavská, stratifikácia nemocníc, zdravotníctvo