Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Kalavská vyzýva na podporu reformy nemocníc. Poslanci by mali mať odvahu

25.10.2019, 15:02 | TASR

Keď niekto niečo kritizuje, musí to chcieť zlepšiť. V súvislosti s reformou nemocníc to povedala ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská. Poslancov Národnej rady vyzvala, aby nabrali odvahu robiť zmeny a požiadala ich o podporu novely zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, ktorá reformu obsahuje.

  • Tlačiť
  • 2

„Počúvam, aké je slovenské zdravotníctvo zlé. Keď niečo kritizujete, potom to musíte chcieť zlepšiť. Keď nič iné nemáte, potom by ste asi mali zahlasovať za to, o čom je väčšina presvedčená, že to funguje,“ skonštatovala A. Kalavská po diskusii k návrhu v parlamente.

Neprehliadnite

Šéfka rezortu zdravotníctva diskusiu poslancov ocenila. Podľa svojich slov má pocit, že všetci chcú zmenu, no nemajú odvahu zahlasovať za zákon. „Mala som pocit, že po odbornej stránke nás nikto nenapádal, že by to bolo zle pripravené,“ povedala A. Kalavská a poukázala na to, že vyspelé krajiny už zmeny urobili.

Na otázku, či presvedčila poslancov, odpovedala, že urobila všetko, čo vedela a snažila sa im to vysvetliť po odbornej stránke. Ak návrh prejde do druhého čítania, vidí priestor na prípadné konštruktívne zmeny. „Už aj teraz máme vychytané tri-štyri 'zlepšováky' od koaličných aj opozičných poslancov, ktoré sa budeme snažiť, ak to prejde prvým čítaním, zakomponovať v rámci pozmeňujúcich návrhov,“ uviedla.

Poslanci v piatok prerokovali reformu nemocníc, takzvanú stratifikáciu. Do diskusie sa zapojili koaliční aj opoziční poslanci. Väčšina z nich reformu podporuje. Smer-SD by sa mal stratifikáciou zaoberať ešte na poslaneckom klube. O tom, či sa novela dostane do druhého čítania, by mali zákonodarcovia rozhodnúť v pondelkovom hlasovaní.

Reforma nemocníc, zahrnutá v novele zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, má pacientom priniesť kvalitnejšiu zdravotnú starostlivosť meranú cez lepšie výsledky liečby. Jej zmyslom je, aby sa špecializovaná zdravotná starostlivosť a niektoré typy najmä invazívnych a operačných zdravotných výkonov koncentrovali do nemocníc, kde na ich poskytnutie majú potrebné zručnosti a skúsenosti. Nemocnice budú musieť postupne nastaviť kritériá, ktoré to majú zabezpečiť.

  • Tlačiť
  • 2

Tagy Kalavská, zdravotníctvo