Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Kaliňák bilancoval ESO aj politické kauzy

01.12.2016, 15:23 | Xénia Makarová | © 2016 News and Media Holding

Minister vnútra Robert Kaliňák na tlačovej besede bilancoval rozpočet rezortu a plány na ďalší rok 2017.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 4

Ministerstvo okrem iného plánuje pokračovať v budovaní klientských centier, ktoré majú na jedno miesto v rámci okresov sústrediť viacero štátnych a verejných úradov.

Aj po upozornení ochrankyne verejných práv Jany Dubovcovej chce rekonštruovať väčšinu policajných budov. K odhadovaným výdavkom sa ale konkrétne vyjadriť nechcel. Politických tém sa dotkol až po otázkach novinárov.

Neprehliadnite

Agentúra Focus vo štvrtok zverejnila posledný prieskum preferencií politických strán, podľa ktorých má najsilnejšia vládna strana Smer aktuálne 23,3 percent voličských preferencií. R. Kaliňák je podpredsedom Smeru a zároveň podpredsedom vlády.

V januári tohto roka zverejnil TREND materiál, ktorý opisuje obvinenia špičiek Smeru v obrej kauze DPH za takmer 80 miliónov eur. V marci zas TREND a denník N informovali o dávnejšom zamietnutí dvojmiliónovej kauzy Ladislava Bašternáka políciou čo sa týka vyšetrovania. Podnet podali daňoví kriminalisti. R. Kaliňák bol v tom čase ministrom vnútra, pod ktorého polícia patrí, od L. Bašternáka kúpil koncom roka 2013 podiel v jeho firme.

ESO pokračuje

Kaliňákovo ministerstvo pokračuje v otváraní klientských centier, ďalšie majú pribudnúť v Trenčíne, Kysuckom Novom Meste či Sobranciach. Najbližšou veľkou investíciou bude ale klientské centrum v Žiline, ktoré sa má rozsahom podobať bratislavskému klientskému centru v budove známej ako Stará Ikea.

Žilinské má stáť sedem miliónov eur a podľa ministra ide o „dobrú ponuku“ vzhľadom na nové zariadené priestory a ich veľkosť. Koľko centier z dokopy naplánovaných takmer 90 už je otvorených a aké boli doterajšie náklady na reformu verejnej správy, minister nespresnil.

Uviedol len, že prvá časť centier boli tie lacnejšie, kde niekedy stačila rýchla rekonštrukcia. Tie drahšie ešte len sú naplánované. „Časť z nich bola alebo je financovaná aj z eurofondov, pretože v tých budovách sa bude nachádzať aj klientské centrum. Skúsime urobiť nejaké celkové náklady, ale nebude to nejaká veľká výpovedná hodnota, pretože ďalšie centrá budú určite drahšie.“

Doteraz najdrahším klientským centrom bolo už spomínané bratislavské, kde bola cena 12,75  miliónov eur bez DPH. „Za takéto peniaze sa iné kancelárske priestory v Bratislave zohnať nedali a bol to mimoriadne efektívny nákup,“ dodal k tomuto centru minister.

Minister len zhruba vyčíslil odhadované náklady na chystanú rekonštrukciu väčšiny policajných budov. „Budú to milióny eur, dokonca by som povedal desiatky.“ Obnova čaká všetky policajné budovy, kde prichádza do styku verejnosť s políciou a ktoré zatiaľ rekonštruované neboli.

Ministerstvo chce úpravy realizovať v štvor- až šesťročnom pláne, pričom ako prvé by sa mali realizovať jednoduchšie a lacnejšie rekonštrukcie, aj vzhľadom na potrebnú projektovú a celkovú administratívnu dokumentáciu.

Kauza predsedníctvo

Ku kauze na ministerstve zahraničných vecí minister R. Kaliňák upozornil, že niektoré médiá informovali už s rozsudkom, že minister Miroslav Lajčák porušil zákon.

„Jediný, kto v tomto štáte môže povedať, že niekto porušil zákon, je súd. Nie je to novinár, nie je to minister vnútra, je to len súd.“ Zároveň ale viacerých novinárov obvinil počas tlačovej besedy z toho, že porušili jeho ústavné práva.

Na opakované otázky, či nepredloží verejnosti dokumenty, ktoré potvrdia nadobudnutie akcií v B.A. Haus, minister uviedol, že „ja som na všetky otázky odpovedal, aj samotnému výboru, pretože podľa zákona mám výboru predložiť informácie dôležité pre jeho rozhodnutie a ja som všetky informácie poskytol.“

Opozícia ministra kritizuje, pretože na žiadosť Výboru Národnej rady SR pre nezlučiteľnosť funkcií výboru namiesto dokumentov o jeho majetkovom vzťahu s firmou B. A. Haus poskytol iba svoje vyhlásenie.

Takto minister Robert Kaliňák reagoval na otázky, či verejnosti predloží doklady potvrdzujúce nadobudnutie akcií vo firme B.A. Haus, ktoré predtým vlastnil Ladislav Bašternák, ako sa bude ďalej financovať reforma ESO a budovanie klientskych centier a či nevidí problém v tom, že sa policajný prezident Tibor Gašpar zúčastnil na oslave poslanca Smeru Jozefa Valockého, ktorého zároveň preveruje polícia.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 4

Tagy Bašternák, ESO, Kaliňák, Klientske centrum, Lajčák