Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Kaliňák označil DPH kauzy s prepojením na Smer za výmysly

30.05.2016, 15:35 | Xénia Makarová | Zuzana Petková | © 2016 News and Media Holding

„Dépehačkové kauzy, ktoré sa majú akože spájať s nami, sú kompletne vymyslené,“ uviedol v pondelok pre HNtelevíziu minister vnútra Robert Kaliňák. Tvrdí, že keď prezentoval odposluchy z vyšetrovania na poslaneckom výbore, ktoré mali potvrdzovať prepojenie veľkých DPH káuz na politické špičky Smeru, „boli na pobavenie“. Minister vytiahnutie DPH káuz opozíciou tesne po marcových voľbách v čase, keď „mal kopu inej práce“ spája primárne s cieľom rozvrátiť skladanie novej vlády.

  • Tlačiť
  • 11

R. Kaliňák v HNtelevízii reagoval najmä na kauzu Ladislava Bašternáka, developera luxusnej rezidencie Bonaparte v centre Bratislavy, v ktorej si byt prenajíma premiér Robert Fico a byty tam vlastnia aj exminister Ján Počiatek či Marek Turčan, ktorý je susedom a bývalým kolegom R. Kaliňáka z advokátskej kancelárie.

Na kauzu v polovici marca upozornil týždenník TREND a denník N. L. Bašternák v marci 2012 získal od štátu dva milióny eur ako vratku DPH. Požiadal o ňu na základe kúpy siedmich bytov za 12 miliónov eur v inej nehnuteľnosti v centre Bratislavy. Jeden byt by tak kupoval za 1,7 milióna eur, niekoľko mesiacov na to byty predal či vymenil za cenu do 200-tisíc eur za byt.

Či išlo o reálnu kúpu a či mal L. Bašternák nárok na vratku dvoch miliónov, aktuálne preveruje polícia. Už druhýkrát, keď pred dvomi rokmi vyšetrovateľka Národnej kriminálnej agentúry začať vyšetrovanie odmietla, lebo v konaní trestný čin nevidela. Aktuálne má vyšetrovanie opäť na starosti tá istá vyšetrovateľka. Znovuotvorenie prípadu odôvodnila novými informáciami z médií.

Veľké očakávania

„Ľudia majú veľké očakávania, že niekto bude zatvorený, ale keď si vymyslím kauzu, ku ktorej nie sú dôkazy, potom keď to príde pred políciu alebo pred ten súd, je jasné, že sa nevie preukázať,“ uviedol minister.

V prípade L. Bašternáka ale daňoví kriminalisti, ktorí na prípad upozornili políciu, relatívne podrobne zmapovali dôkazy a tvrdenia, že podľa nich bola kúpna cena nadhodnotená. Najnovšie L. Bašternák pred vyšetrovateľkou podľa denníka N uviedol, že za byty platil v hotovosti. Tento fakt sa má podľa generálnej prokuratúry preveriť s ohľadom na platný zákon o preukazovaní pôvodu majetku.

„Bol to analógový svet, svet cashu,“ zhodnotil situáciu zo začiatku roka 2012 R. Kaliňák a dodal, že „v tom čase bola hluchá a slepá daňová správa“. Keďže na prelome rokov 2011 a 2012 sa nepodaril prechod na nový daňový systém, napríklad systém schvaľovania a výberu DPH kolaboval a tento stav trval ešte niekoľko prvých mesiacov roku 2012.

Práve v tom čase si L. Bašternák so svojou firmou BL-202 uplatnil spornú dvojmiliónovú vratku. Do konca roka 2012 ešte od štátu cez DPH dostal vyplatených ďalších takmer šesť miliónov eur. To už ale bolo v čase, keď štát vyhlásil boj proti daňovým únikom za svoju prioritu a do konca roka 2012 prijal aj k tomu viacero legislatívnych zmien.

Nech sa odsťahuje

Opozícia v súvislosti s kauzou vyzvala premiéra, aby sa z Bašternákovho komplexu odsťahoval. R. Kaliňák ale okolnosti jeho podnájmu vidí inak. Premiér podľa neho „urobil gesto“, keď napriek tomu, že má nárok na byt zo svojej funkcie, nechcel zaťažovať štátny rozpočet, a tak si byt prenajal ako súkromná osoba. Teraz má byť za to trestaný.

Pritom strana Smer má v iných prípadoch hranice pre vyvodenie zodpovednosti nastavené oveľa prísnejšie. Napríklad samotný R. Kaliňák spomenul odstúpenie švagra ministra za svoju stranu z verejnej súťaže po upozornení na konflikt a upozornil, že nie každá kauza síce je trestným činom, ale môže byť vyvodená politická zodpovednosť. „Podľa našich hodnôt by švagor ministra nemal vyhrávať verejné súťaže.“

R. Kaliňák priznal, že sa s L. Bašternákom pozná, ale dodal, že nie všetky veci, ktoré sa píšu, sú pravdivé. Napríklad nebol susedom L. Bašternáka. Ten ale do roku 2013 sedel v predstavenstve akciovky B.A. Haus s Marekom Turčanom (je predsedom predstavenstva firmy doteraz), človekom veľmi blízkym ministrovi. Turčanova firma MeTIS Consulting tiež v Bašternákovom komplexe Bonaparte vlastní niekoľko bytov.

Keď sa TREND v marci ministra pýtal na prepojenie na L. Bašternáka a odmietnutie vyšetrovania jeho vratky za jeho druhého pôsobenia na ministerstve vnútra, uviedol: „Minister vnútra SR Robert Kaliňák nemá vedomosť o takomto prípade a ani nie je dôvod, pre ktorý by mal takéto informácie mať. Pánom trestného konania je na Slovensku nezávislá prokuratúra, s ktorou vyšetrovateľ konzultuje všetky svoje postupy,“ uviedlo jeho tlačové oddelenie.

Kauza Chovanec

TREND v januári tohto roku tiež informoval o tom, že vtedajší ministri Ján Počiatek a R. Kaliňák boli spomínaní aj v súvislosti s obriou DPH kauzou okolo Milana Chovanca. Išlo v nej o sumu takmer 80 miliónov eur. Obaja ministri akúkoľvek účasť na aktivitách M. Chovanca odmietli. „Nikdy som sa s tými ľuďmi nestretol a ani ich nepoznám. Je nutné si uvedomiť, že v tomto prípade sa obvineniami oháňa pán Milan Ch., ktorý je sám obvinený,“ reagoval pre TREND vtedy R. Kaliňák.

Tiež poukázal na skutočnosť, že polícia začala stíhať podvodníkov v súvislosti s nadmernými odpočtami DPH počas jeho pôsobenia na ministerstve vnútra. Obaja ministri po zverejnení materiálu avizovali podanie trestných oznámení.

  • Tlačiť
  • 11