Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Kaliňák prekopal obstarávanie za 48 hodín

13.02.2013, 19:50 | Jana Morháčová | © 2013 News and Media Holding

Takzvaná malá novela zákona o verejnom obstarávaní zmení najmä hodnotenie ponúk a podávanie námietok

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

Všetky verejné a štátne zákazky vyhlásené či zverejnené od budúceho pondelka sa budú vyhodnocovať po novom. Zmeny sa dotknú súťaží, rokovacích konaní a ďalších postupov, ktorými si štát hľadá partnerské firmy na dodávky tovarov a služieb. Poslanci expresne schválili takzvanú malú novelu zákona o verejnom obstarávaní ministra vnútra Roberta Kaliňáka.

Zákon by mal pred koncom týždňa podpísať prezident. Nové pravidlá majú platiť od 18. februára. Novela tak bola schválená 48 hodín po tom, ako bola v pondelok zverejnená v čase prerokúvania vládou. V praxi sa začne uplatňovať sedem dní po zverejnení.

Ponuky dostanú v dvoch obálkach

Najdôležitejšou zmenou je rozdelenie vyhodnocovania všetkých ponúk od firiem. Výrazne sa zmenia aj možnosti podávať námietky a iné opravné prostriedky. Firmy budú po novom odovzdávať dve obálky. Najskôr sa otvoria a vyhodnotia všetky technické časti ponuky, ako sú napríklad referencie, podmienky účasti a podobne. Následne môžu byť vylúčené firmy, ktoré zadania nesplnili a budú sa riešiť prípadné námietky podané proti ,,technickému vylúčeniu“.

Až v druhom kole sa otvoria ponuky s cenami a určí sa poradie. Obstarávatelia budú môcť v tejto fáze vylúčiť uchádzača už len z dôvodu mimoriadne nízkej ceny. Námietky v druhom kole už budú prípustné len pre otázky okolo poradia či pre obvinenia z ,,neobvykle nízkej ceny“.

Bude stačiť čestné slovo

Zmenu v pridelení zákazky na konci tendra po novom bude môcť priniesť aj ďalšia novinka – preukázanie splnenia podmienok deklarovaných čestným vyhlásením. Novela umožnila firmám niektoré technické požiadavky deklarovať len čestným vyhlásením. Po vyhodnotení ich víťaz preukáže skutočne. Ak by sa však ukázalo, že ich nemá, alebo ich nedodal v určenej lehote, môže zadávateľ podpísať zmluvu aj s druhým či tretím v poradí.

Zrýchlenie vyhodnocovania námietok, ktoré môže v súčasnosti trvať aj mesiace, prinesie Úradu pre verejné obstarávanie povinnosť riešiť všetky námietky z prvého aj druhého kola v jednom konaní. ÚVO na to bude mať kratšie lehoty a výsledkom bude právne záväzný rezultát platný aj pre obdobné prípady v nasledujúcich tendroch. Preto sa vláda rozhodla úradu pridať 40 úradníkov a mzdy zodvihnúť na 1 500 eur mesačne.

Rýchlu novelu nasleduje veľká

Rýchla novela prekvapila. Minister vnútra Robert Kaliňák od augusta pracne bojuje za komplexnú novelu zákona o verejnom obstarávaní. Tá zásadne mení takmer všetky spôsoby a pravidlá pre zadávanie verejných zákaziek. Po mnohých diskusiách a hodnoteniach je takmer vo finiši. Parlament ju mal schváliť už v marci a účinná mala byť od leta.

V prípade naliehavej potreby mohli byť niektoré jej časti uvedené do života aj skôr. Napriek tomu sa R. Kaliňák rozhodol, že expresne presadí malú novelu, do ktorej prekopíruje časť pôvodnej veľkej novely.

Reálne však došlo aj k ďalším úpravám, ktoré neboli známe ani predebatované. Dôvodom má byť podľa ministra potreba okamžite zrýchliť čerpanie peňazí Európskej únie, v čom Slovensko dlhodobo zaostáva. Do konca tohto roka musí krajina vyčerpať z eurofondov vyše 1,5 miliardy eur, ktoré inak prepadnú. Opozícia označila oficiálny dôvod len za zásterku iných motívov.

Chcú zrýchliť čerpanie

Novela zavádza niektoré pravidlá, ktoré zrýchlia priebeh zadávania zákaziek financovaných z fondov EÚ. Reálne ale až o rok či dva, teda v ďalšom rozpočtovom období (eurofondový rozpočet na roky 2014 - 2020). Zavádza totiž predbežnú ,,ex ante“ kontrolu súťažných podmienok a nastavení tendrov ešte pred ich vyhlásením.

Obstarávatelia, ktorí sa obávajú obvinení zo strany záujemcov pre netransparentné zadanie, môžu pred súťažou požiadať ÚVO o požehnanie podkladov k tendrom.

Zdroj: SITA

Ilustračné foto na titulke - SITA

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

Tagy Slovensko, verejné obstarávanie