Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Kaliňákova novela

17.09.2012, 05:00 | Marián Leško | © 2012 News and Media Holding

Názor | O obstarávaní bude možné rozhodovať tak, aby svojvôľa bola krytá zákonom (Res publica Mariána Leška)

  • Tlačiť
  • 11

Rubrika

Názory

lesko_komentar_nova

Minister vnútra Robert Kaliňák robí všetko pre to, aby novela zákona o verejnom obstarávaní, ktorú pripravil a obhajuje, dostala meno po ňom. Aby sa o nej hovorilo ako o Kaliňákovej novele. Keďže ide o novelu, ktorá umožní legalizovať aj taký exces, akým bol nástenkový tender, druhý muž vlády a Smeru sa tým osobne postará o to, ako ho bude vnímať zvyšná, „nesmerácka“časť verejnosti.

Ak R. Kaliňák vychádzal z predstavy, že jeho novelu mu odsúhlasia dve kľúčové mimovládne organizácie, tak je jasné, že jeho plány nevyšli. Na jar ešte vyhlasoval, že pri návrhu legislatívnej zmeny sa bude držať pripomienok Transparency International, lebo sa mu javia „ako veľmi vhodné“. Oceňoval aj to, aký „veľký kus práce urobila Aliancia Fair-play“. Ešte pred niekoľkými týždňami tvrdil, že do návrhu „sme zapracovali všetky odporúčania Transparency International a Aliancie Fair-play“. Ale ako sa ukázalo, obe organizácie sa jasne dištancovali od toho, čomu dali Kaliňák a spol. názov „strategická zákazka“.

Obe relevantné organizácie vyhlásili, že inštitút strategickej zákazky je ľahko zneužiteľný. Ministrove reči o „nekvalitnom čítaní zákona“či o „fatálnom omyle“ pri kritike nového legislatívneho vynálezu sú len trápnym pokusom uplatniť politické chvaty voči organizáciám, ktoré už dlhé roky bránia verejný záujem pred politikmi, ktorí konali a konajú proti nemu. Proti tvrdeniu R. Kaliňáka, že okolo nového prvku v obstarávaní sa robí zbytočná panika, lebo „budú to tak dve, tri, štyri zákazky ročne“, stojí zistenie Transparency International, že ak každá zákazka nad 10 miliónov eur bude „strategická“, tak dve tretiny obstarávania prestanú podliehať povinnosti verejnej súťaže. Dôsledky sa dajú ľahko domyslieť – o obstarávaní bude možné rozhodovať tak, aby svojvôľa bola krytá zákonom. Druhej vláde Roberta Fica nebude stáť nič v ceste, ak sa rozhodne obstarávať spôsobom, pri ktorom škody „legálne“ narastú do makroekonomických rozmerov.

Viac článkov z rubriky Res publica Mariána Leška

Jedna vec je, ak sa prešľapy voči občanom a verejným zdrojom dejú s tichým súhlasom prominentného politika, ale druhá, celkom odlišná, keď sa dejú pod jeho menom. Po každom prevalení veľkého škandálu, po každom pohoršujúcom predražení verejnej zákazky sa bude pobúrená časť verejnosti neustále vracať k tomu, že na začiatku všetkého je Kaliňákova novela. Na otázku, prečo bol ochotný toto všetko vziať na svoje tričko najvážnejší kandidát na funkciu premiéra (ak by Robert Fico odišiel prezidentovať), je možné odpovedať protiotázkou: Čo ak mu nič iné nezostávalo?

Komentár vyšiel v aktuálnom vydaní TRENDU 36/2012.

Tlačený TREND na webe, kniha ako darček a ďalšie: Deväť dôvodov, prečo si predplatiť časopis TREND.

Ilustrácia - Danglár

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 36/2012. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 4,45 €
  • Tlačiť
  • 11

Rubrika Názory

Tagy Názory, Res publica