Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Kam až dokáže klesnúť miera nezamestnanosti?

16.10.2018, 15:00 | Michal Lehuta | © 2018 News and Media Holding

Graf týždňa | Aktuálna najnižšia miera nezamestnanosti od vzniku Slovenskej republiky v roku 1993 (podľa rôznych metodík 5,4 až 6,6 percenta) vynára otázky o tom, kam až podiel ľudí bez práce dokáže klesnúť. Firmy už teraz medzi nezamestnanými nachádzajú vhodných uchádzačov len veľmi ťažko a tak je slovenská nezamestnanosť zrejme už blízko svojho dna.

  • Tlačiť
  • 8

Národná banka jej prognózuje už len mierny pokles na 5,8 percenta v roku 2020. Ministerstvo financií predpovedá jej úroveň v roku 2021 na 4,6, prípadne 5,7 percenta (nižšie číslo podľa metodiky úradov práce, vyššie podľa prieskumu štatistikov). Medzinárodný menový fond, ktorý má z relevantných inštitúcií najdlhší horizont prognóz, slovenskú nezamestnanosť vidí aj v roku 2023 na úrovni šesť percent.

To vyzerá, ako by slovenská ekonomika podľa odborníkov nemala vedieť podiel ľudí bez práce stlačiť pod úroveň päť až šesť percent. Spolu s rekordným počtom voľných pracovných miest to znamená, že voľná pracovná sila v krajine nemá požadované zručnosti a kvalifikácie.

Najnižšia miera nezamestnanosti vo vyspelých ekonomikáchZdroj: OECD, Bureau of Labor Statistics, thebalance.com

V iných krajinách to však ide aj oveľa nižšie. V susednom Česku dosahuje miera nezamestnanosti aktuálne len 2,5 percenta. V Spojených štátoch je súčasná miera 3,7 percenta najnižšia od roku 1969. Štvorpercentná miera v Spojenom kráľovstve je zasa najnižšia od 70. rokov minulého storočia, podobne tak 3,4-percentná v Nemecku.

Neprehliadnite

Aká je však doteraz vôbec najnižšia nameraná miera nezamestnanosti vo vyspelej trhovej ekonomike? Keďže ľudia prirodzene z času na čas zamestnanie menia a niektoré firmy končia svoju činnosť aj v čase hospodárskeho rastu, v trhovej ekonomike bude určitý

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 8

Tagy graf týždňa, miera nezamestnanosti, nezamestnanosť