Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Kam sa dajú zašiť bilióny dolárov

29.04.2013, 16:15 | Ondrej Podstupka

Búrlivý rozvod ruského miliardára odkryl komplikovanú sieť majetku najbohatších ľudí sveta

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 2

Ruský miliardár Dmitrij Rybolovlev si mal svoje manželstvo premyslieť lepšie. Jeho majetok v odhadovanej výške 9,5 miliardy dolárov posledných päť rokov obliehajú právnici jeho exmanželky v najmenej siedmich krajinách sveta. Rozvodové papiere a podania na rozličné súdy ukazujú ohromnú sieť firiem, nadácií a kreatívneho účtovníctva, ktorú najbohatší ľudia sveta používajú na ochranu svojho majetku pred daňovými úradmi.

V žiadosti o rozvod podanej v Ženeve Jelena Rybolovlevová tvrdí, že jej manžel sa pred ňou pokúsil cez sieť zahraničných holdingových firiem skryť veľkú časť svojho majetku. Okrem iného malo ísť o umelecké diela v hodnote pol miliardy dolárov či šperky za 36 miliónov dolárov. Ďalšie podania v spore registrujú súdy v Anglicku, Walese, USA, Singapure a na Cypre a Britských Panenských ostrovoch.

Časť umeleckej zbierky miliardára, v ktorej sa nachádzajú okrem iného aj diela Moneta či Picassa, je uložená v Singapure a oficiálne je vo vlastníctve firmy Xitrans Finance sídliacej na Britských Panenských ostrovoch. Šperky sa zas nachádzajú vo vlastníctve cyperských firiem Aries a Virgo, ktoré vznikli krátko po tom, ako J. Rybolovlevová odmietla v roku 2005 podpísať dohodu o rozdelení majetku v prípade rozvodu.

Podobné rozdelenie majetku možno podľa agentúry Bloomberg nájsť u mnohých miliardárov, no kreatívne účtovníctvo sa od plného vypuknutia finančnej krízy v roku 2008 začalo komplikovať. Viaceré diskrétne krajiny vrátane Lichtenštajnska, Švajčiarska, Andorry či Singapuru sa pod tlakom krízy rozhodli sprehľadniť finančné siete.

Bohatí tak musia hľadať pre svoj majetok nové úložiská. Často ho len prebalia do ďalšej vrstvy holdingových firiem alebo nadácií. Najbohatší Rus Ališer Usmanov podľa Bloombergu v tomto roku presunul podstatnú časť zo svojho majetku v hodnote približne 12,7 miliardy dolárov pod novú firmu USM Holdings so sídlom na Britských Panenských ostrovoch.

Podobné prebaľovanie spoločností nie je vynálezom posledných rokov. Zakladateľ švédskeho výrobu nábytku IKEA Ingvar Kamprad sa na protest proti daňovej politike svojej krajiny v 70. rokoch minulého storočia presťahoval do Švajčiarska a akcie svojej firmy následne zabalil do holandskej nadácie. Duševné vlastníctvo IKEA sa neskôr presunulo pod nadáciu v Lichtenštajnsku. Oficiálne nemá I. Kamprad nad akciami IKEA priamu kontrolu.

Taliansky miliardár Paolo Rocca sa ešte stále hrá s argentínskou vládou na schovávačku, ktorú začal ešte jeho dedo v roku 1949. Majetok rodiny sa medzičasom oficiálne presunul cez Uruguaj či Panamu do Luxemburska, kde ho spravujú firmy so sídlom v Holandsku a na Britských Panenských ostrovoch, pripomína Bloomberg.

Podľa odhadov britskej organizácie Tax Justice Network mali veľmi bohatí ľudia v zahraničných firmách k roku 2010 schovaných spolu 32 biliónov dolárov.

Zdroj: SITA / AP

Dmitrij Rybolovlev

Ilustračné foto na titulke - SITA / AP

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 2

Tagy miliardári