Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Kanadská obchodná komora zaútočila na Privatbanku kvôli Kočnerovi. Banka sa bude brániť

03.04.2019, 15:52 | Eva Mihočková | Martina Kláseková | © 2019 News and Media Holding

Kanadská obchodná komora vyzvala svojich členov, ako aj všetky ďalšie zahraničné obchodné komory na Slovensku, aby zrušili akékoľvek aktivity s Privatbankou. Dôvodom sú podozrenia z napomáhania nelegálnym aktivitám Mariána Kočnera.

  • Tlačiť
  • 5

Prezident Kanadskej obchodnej komory Joseph Burza pre TREND uvádza, že z ich hľadiska je situácia celkom jasná: „Privatbanka, ktorá je spojená s Pentou, napomáhala nelegálnym obchodom Mariána Kočnera. Myslíme si, že táto banka je namočená vo viacerých veciach okrem iného aj súvisiacich s Gorilou.“

Kanadská obchodná komora chce svoju snahu o izoláciu Privatbanky dotiahnuť do dôsledkov, a preto vyzvala NBS, aby banke pozastavila bankovú licenciu, pokiaľ nebudú všetky podozrenia vyšetrené.

Neprehliadnite

„NBS zatiaľ takýto podnet neprijala. Zákon však nepozná žiadnu možnosť pozastavenia bankovej licencie,“ uvádza pre TREND hovorkyňa NBS Martina Vráblik Solčányiová.

J. Burza priznáva, že ich krok je neobvyklý, ale podľa jeho názoru nemusí byť na všetko precedens: „Bankári si nemôžu myslieť, že sú nedotknuteľní. Ak pochybia, musia byť voči nim vyvodené patričné dôsledky, na čo na Slovensku nie sú ešte zvyknutí. Ľudia by nemali mať pred bankármi zbytočný rešpekt.“

Ako príklad uvádza bývalého španielskeho bankára Maria Condeho, ktorý si už pre podvodné bankové prevody miliónov eur odpykal niekoľkoročné tresty vo väzení na základe dvoch odsudzujúcich verdiktov.

„Takmer všetky indície v súvislosti s trestnou činnosťou M. Kočnera sa potvrdzujú, takže predpokladám, že sa to potvrdí aj v prípade obchodov s Privatbankou. Preto by rozhodne banka mala vyvodiť zodpovednosť,“ dodáva J. Burza.

Aktualizované o 17:05 o stanovisko Privatbanky

„Zásadne odmietame vyhlásenie, ktoré dnes k Privatbanka zverejnil Joseph Burza. Vyhlásenie považujeme za absolútne neprimeraný zásah do povesti banky. Nerozumieme, aké motívy vedú Josepha Burzu k takto formulovanému vyhláseniu. Aj preto sa Privatbanka bude voči takémuto útoku brániť dostupnými právnymi prostriedkami. Pripravuje podanie žaloby voči autorovi vyhlásenia Josephovi Burzovi za náhradu prípadnej škody a v dôsledku poškodzovania práv banky,“ zareagoval pre TREND Milan Ondrej, riaditeľ odboru marketingu Privatbanky.

Banka si podľa neho plní všetky zákonné povinnosti. „V čase, kedy banka poskytovala svoje služby klientovi, ktorý je dnes podozrivý a obvinený zo spáchania závažnej trestnej činnosti, banka nedisponovala žiadnou informáciou a už vôbec nie informáciou od orgánov činných v trestnom konaní o tom, že by sa táto osoba dopúšťala protizákonných aktivít. Banka napriek tomu vyslovuje ľútosť nad tým, že jeden z klientov banky (ako aj iných bánk), je v súčasnosti obvinený z páchania vážnej trestnej činnosti,“ dodal M. Ondrej.

Poznámka: Privatbanka patrí skupine Penta rovnako ako vydavateľstvo News and Media Holding, ktorého súčasťou je TREND.

  • Tlačiť
  • 5

Tagy Privatbanka