Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Karel Schwarzenberg: Je čas na odchod

18.11.2009, 13:37 | Pavel Sibyla | © 2009 News and Media Holding

Najpopulárnejší český politik volá po nástupe mladej generácie politikov

  • Tlačiť
  • 1

Tagy

Česko

Nemálo Slovákov i Čechov je sklamaných zo života po páde komunistického režimu, možno aj kvôli neprimeraným očakávaniam. Vy ste pred rokom 1989 žili v zahraničí a zrejme ste mali triezvejší pohľad do budúcnosti. Ako sa pozeráte na uplynulých dvadsať rokov?

„Se vším všudy“, je to skvelý vývoj. Pozrite sa okolo seba, ako sa zmenila Bratislava. Ako sa zmenila celá krajina aj ľudia. Mladí sú dnes úplne iní, otvorení. Samozrejme, narobili sme veľa chýb a urobili sme ich sami, nikto nám ich nenanútil. A na to doplácame. No každý človek robí v živote chyby. Aj politici. A nostalgia? Ja som žil dlho vonku a keď som žil v Taliansku, tak si pamätám - bolo to tiež dvadsať rokov po konci druhej svetovej vojny a postfašistická strana mala okolo 15 percent. To je jednoducho normálne. Nesmiete zabúdať aj na to, že človek vždy cíti nejakú nostalgiu za svojou mladosťou.

Ľudia dnes žijú krízou, obavami o prácu. Dotkla sa kríza aj „rodinného“ podniku Schwarzenbergovcov?

Samozrejme, všetkých sa nás to nejakou formou týka. Každý, kto hospodári, cíti krízu a bohužiaľ aj mnohí naši zamestnanci.

schwarzenberg3_sitaap

V súvislosti s krízou sa často skloňuje kríza morálky. No ťažko nájsť obdobie v dejinách ľudstva, keď sa o úpadku morálky nehovorilo, keď boli ľudia spokojní sami so sebou. Nepreháňajú tí, ktorí dnes vidia príčiny krízy v kríze ducha?

Nie. Z jednoduchého dôvodu. My sme strašne zbohatli. A čím viac peňazí, tým väčšie pokušenie. To je normálne. Musíme si stanoviť morálne pravidlá. A k tomu potrebujeme aj určité zákony, písané pravidlá. Ale tie hlavné, nepísané, k tým sa musíme sami vychovať.

V jednom rozhovore ste sa vyjadrili, že česká politika je v „strašlivém průseru“. Niekto by povedal, že slovenská na tom nie je o nič lepšie. Ako sa z toho „průseru“ dostať?

Myslím, že je na čase, aby naša generácia pomaly odišla. Mali by prísť mladí ľudia, ktorí vyrástli v slobode a nemajú staré myslenie.

Vy sám ste však vstúpili do politiky vo veku, keď z nej iní odchádzajú.

Z čistej nasranosti. Ja som už chcel odísť. Hovoril som si: skončíš senátorské obdobie, bude to dôstojný odchod. Ale stav vecí u nás v Česku ma tak naštval, že som si povedal, pôjdeš do toho ešte raz.

Bývalý český prezident Václav Havel o vás povedal, že by ste boli vhodný kandidát na post hlavy štátu. Prijal by ste nomináciu, keby vás niekto navrhol?

Čo bude o tri a pol roka, to vie len pán Boh. Či ešte budem na žive (smiech).

No parlamentné voľby tu budú čo nevidieť. Ako v nich dopadne vaša strana TOP09?

Pozrite sa, ja ani neviem kedy presne tie voľby budú. U nás je to ako so smrťou: je jasné, že príde, ale nepoznáme deň ani hodinu, kedy príde. Takže uvidíme, ako to dopadne. Už nebohý bývalý britský premiér Harold Wilson hovoril, že v politike je aj týždeň strašne dlhá doba. Čo už potom šesť mesiacov! No keby boli voľby teraz, získali by sme veľmi pozoruhodný výsledok. Ale čo bude o pol roka, to neviem.

Do občianskeho preukazu ste si kedysi nechali napísať „Forst und Gastwirt“ (lesník a hostinský). Spravujete obrovský majetok, rád varíte. Je možné tieto skúsenosti uplatniť aj v politike?

Áno, v oboch prípadoch ide o ľudí. O zodpovednosť a o ľudí.

Karel Schwarzenberg (1937) – bývalý vedúci kancelárie posledného československého prezidenta Václava Havla, exminister zahraničných vecí Českej republiky, pražský senátor a predseda prípravného výboru strany TOP09. Najstarší mužský potomok rodu Schwarzenbergovcov a v súčasnosti jeho hlavný predstaviteľ pred rokom 1989 aktívne podporoval disidentské hnutie. Na Slovensko prišiel na pozvanie Stredoeurópskeho fóra, ktoré pri príležitosti 20. výročia Nežnej revolúcie organizuje v Bratislave sériu diskusií.

Foto - SITA/AP

  • Tlačiť
  • 1

Tagy Česko