Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Kauza Bašternák je u polície vo finále

26.09.2016, 14:52 | Xénia Makarová | © 2016 News and Media Holding

V prípade podozrivej dvojmiliónovej vratky DPH pre firmu developera blízkeho Smeru je polícia tesne pred rozhodnutím, čo ďalej.

  • Tlačiť
  • 3

Vyšetrovanie podozrivej DPH vratky za dva milióny eur, ktorú si od štátu na jar 2012 vypýtala firma developera Ladislav Bašternáka, sa blíži k rozuzleniu. Rozhodnutie, či sa vznesie obvinenie, alebo sa vyšetrovanie zastaví, má podľa riaditeľa NAKA Petra Hraška padnúť čochvíľa.

Neprehliadnite

„Z informácií, ktoré mám a ktorými ako nadriadený môžem disponovať, intenzívne prebieha vyšetrovanie ako vo všetkých ostatných kauzách. Vyšetrovateľ v najbližšej dobe podľa výsledkov, ktoré má aj z finančného riaditeľstva, urobí meritórne rozhodnutie,“ reagoval v pondelok na otázku TREND.sk šéf elitného tímu polície, ktorý má vyšetrovať najväčšie a najvážnejšie trestné činy.

Vyšetrovanie okolo L. Bašternáka sa začalo na jar tohto roku po tom, čo na podozrivú vratku upozornili týždenník TREND a Denník N. Už predtým dostala v rovnakej veci podnet polícia od daňových kriminalistov. Prvýkrát ale ani vyšetrovať nezačala. Prípad sa týka firmy BL-202, ktorá si za mesiac marec 2012, len mesiac po svojom vzniku, od štátu vypýtala takmer dva milióny eur.

Dôvodom bola kúpa siedmich bytov v centre Bratislavy za 12 miliónov eur. Odkiaľ mala nová firma toľko peňazí, jej vtedajší konateľ L. Bašternák vysvetlil „hotovosťou“. Žiadny bankový prevod alebo iný dôkaz o reálnej platbe celej sumy za byty daňoví kriminalisti nezistili. Prípad preto postúpili na políciu so záverom, že kúpna cena bola nadhodnotená.

Na protestných zhromaždeniach pred komplexom Bonaparte sa schádzali tisícky ľudíZdroj: Martina Brunovská

Celkovo pritom výsledky vyšetrovania najväčších daňových prípadov majú dve tváre. V pondelok NAKA spolu s generálnou prokuratúrou a vedením Finančnej správy bilancovali štyri roky pôsobenia Daňovej kobry.

Ide o ich spoločný útvar pri riešení najväčších daňových prípadov, ktorý funguje od júna 2012. Za toto obdobie identifikovala kobra nálezy v oblasti daňových trestných činov za takmer 660 miliónov eur. Z toho sa podarilo štátnej kase v prvom kole zachrániť vyše 70 miliónov eur tým, že daniari špekulantom nevyplatili neoprávnené vratky DPH.

O tie požiadali špekulanti štát na základe nafúknutých alebo čisto fiktívnych faktúr. Už vyplatené peniaze podvodníkom sa štátu darí ale vymáhať horšie. Generálna prokuratúra hovorí o piatich miliónoch eur, ktoré sa za fungovanie kobry podarilo reálne získať od obvinených späť z ich bankových účtov alebo zadržaním ich majetku.

Čo sa týka posunutia prípadu pred súd a vznesenia obžaloby, podarilo sa to kobre doteraz v dvadsiatich prípadoch. Celkovo pritom otvorila kobra za štyri roky takmer 80 prípadov, daňové kontroly prebehli vo vyše 700 firmách.

Námestník generálneho prokurátora pre trestný úsek Peter Šufliarsky vysvetlil, že počet ukončených vecí značne závisí od právnej pomoci a od spoločných vyšetrovacích tímov, v ktorých pracujú ľudia z rôznych krajín. V prípade daňových podvodov najčastejšie z Maďarska a Českej republiky.

Prezident finančnej správy František Imrecze zopakoval, čo povedal nedávno aj v rozhovore pre týždenník TREND na margo kauzy L. Bašternáka: „My si môžeme čokoľvek myslieť, ale treba to v trestnom konaní dokázať.“ Dodal, že práve na rýchlejšie a efektívnejšie dokazovanie trestných činov, ako aj zadržanie majetku podozrivých sa má kobra a legislatíva sústrediť v najbližšej dobe.

  • Tlačiť
  • 3

Tagy Bašternák, developer