Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Kauza Bašternák: Kaliňák a Počiatek mali dostať peniaze od firiem blízkych podnikateľovi

11.06.2016, 16:20 | Xénia Makarová | Zuzana Petková | © 2016 News and Media Holding

Polícia zadržala asistenta poslanca SaS Filipa Rybaniča. Obvinili ho z ohrozenia bankového tajomstva po tom, čo si mal prezerať účty ministra Roberta Kaliňáka. Podľa informácií TRENDu firmy blízke podnikateľovi Ladislavovi Bašternákovi, ktorý sa spája s aktuálne prešetrovanou miliónovou DPH kauzou, mali blízko aj k ministrovi vnútra R. Kaliňákovi a exministrovi J. Počiatkovi. Obom mali opakovane chodiť napríklad platby z firmy B. A. Haus, ktorú zakladal podnikateľ. Vyplýva to z materiálov, ktoré má TREND k dispozícii.

  • Tlačiť
  • 8

Keď sa na nich začal pýtať ministerstva vnútra, polícia začala vyšetrovať únik bankového tajomstva. Napríklad ešte pred mesiacom, v máji tohto roka, mal 140-tisíc eur od firmy B. A. Haus ako „vrátenie pôžičky“ dostať na svoj účet minister R. Kaliňák.

Rovnakú sumu aj s rovnakým popisom platby mal dostať mesiac predtým, v apríli 2016, J. Počiatek. B. A. Haus okrem toho mal ministrovi R. Kaliňákovi poslať dve platby za celkovo 120-tisíc eur aj v decembri 2014. B. A. Haus funguje od roku 2007, o rok na to sa zmenila z eseročky na akciovú spoločnosť. Od začiatku bola zaťažená vysokými záväzkami, nie však voči banke. Podľa dát z portálu Finstat.sk jej zadlženosť vlani presiahla 106 percent.

Exminister dopravy J. Počiatek, predtým minister financií v prvej vláde Roberta Fica, mal dostať v roku 2008 sumu 9,5 milióna slovenských korún priamo od L. Bašternáka. Od akciovky BG Invest, v ktorej figuruje brat L. Bašternáka Peter, mal dostať v decembri 2011 výplatu dividend za roky 2008 až 2010. Dividendy poberajú akcionári spoločnosti. J. Počiatek v obchodnom registri nikdy nefiguroval v orgánoch tejto akciovej spoločnosti. Spoločníkmi vo firme sú Peter Bašternák a Jozef Gál. V dozornej rade sedí Jozef Jurička, ktorý pôsobil aj v spoločnosti LM development. Tú založil J. Počiatek.

BG Invest sa zaoberá nehnuteľnosťami, podľa údajov z portálu Finstat.sk ide o pomerne zadlženú firmu, jej záväzky predstavujú 2 milióny eur, z toho 1,6 milióna eur sú záväzky voči spoločníkom.

J. Počiatek na otázky TRENDu k platbám ako aj ku vzťahu s L. Bašternákom napriek opakovanej výzve nereagoval. V piatok mobil nedvíhal, TREND mu zaslal otázky mailom.

Minister vnútra vydal k otázkam v sobotu poobede stanovisko: „Minister vnútra SR Robert Kaliňák bol informovaný, že asistent poslanca za SaS Jozefa Rajtára sa z pozície zamestnanca komerčnej banky vlúpal a manipuloval s jeho bankovým účtom za účelom posunutia informácií poslancovi J. Rajtárovi a novinárom týždenníka TREND a Denníka N. Asistent poslanca je obvinený z trestného činu ohrozenia bankového tajomstva,“ informoval riaditeľ odboru kancelárie ministra vnútra Ivan Netík.

Dodal, že minister takéto konanie, ktoré je veľmi nebezpečné a je evidentným trestným činom, odmieta a považuje „za hranicou akceptovateľnosti, že sa politická strana v spolupráci s niektorými novinármi neštíti v rámci politického súboja spáchať trestný čin“.

Konštrukcie, s ktorými vo svojich otázkach Denník N a týždenník TREND pracujú, sú ďalej podľa ministra nepravdivé. R. Kaliňák zopakoval, podobne ako pri svojom odvolávaní tento týždeň na pôde parlamentu, že „nikdy neprijal žiadne peniaze od osoby pána Bašternáka ani od firiem pána Bašternáka či už priamo, alebo sprostredkovane“. Minister vnútra R. Kaliňák o tomto prípade podľa stanoviska ministerstva informoval aj svojich koaličných partnerov, a aby vyvrátil akékoľvek podozrenia, ukázal im aj všetky potrebné dokumenty.

Strana Sloboda a solidarita na mimoriadnej tlačovke v sobotu poobede bude reagovať na zadržanie a obvinenie Filipa Rybaniča, asistenta poslanca NR SR za SaS Jozefa Rajtára. „Naše podozrenia o podozrivých príjmoch R. Kaliňáka sa týmto konaním polície potvrdili,“ uviedla hovorkyňa strany Katarína Svrčeková.

Aktualizované 11. júna 2016 o 16:45 o informácie z mimoriadnej tlačovky SaS

Poslanec J. Rajtár na mimoriadnej tlačovej besede SaS uviedol, že nové zistenia sú v rozpore s doterajšími tvrdeniami R. Kaliňáka, ktorý sa snažil vo verejnosti navodiť dojem, že nemá spojenie s firmami L. Bašternáka. „Všetko nasvedčuje tomu, že klamal," a dodal, že vždy pochyboval o tom, že rozprávkové príjmy R. Kaliňáka sú výsledkom jeho šikovnosti investovania na burzách cenných papierov.

Daniel Lipšic dodal, že trestný čin poškodzovania bankového, telekomunikačného a daňového tajomstva už polícia v iných kauzách, napríklad v súvislosti s  Igorom Matovičom, preveruje aj tri mesiace. Tento prípad však ukázal, že polícia dokáže v podobných prípadoch všetky úkony vykonať aj za jeden deň. D. Lipšic zároveň upozornil na vážne porušovanie ústavných práv asistenta poslanca počas jeho výsluchu.

Staronový šéf SaS Richard Sulík vyzval premiéra R. Fica, aby odvolal ministra vnútra a aby sa odsťahoval z bytu, ktorý si prenajíma v luxusnom komplexe Bonaparte, ktorý developoval L. Bašternák.

Kauza Bašternák

Podnikateľ Ladislav Bašternák založil firmu BL-202 a už o mesiac si uplatnil nadmerný odpočet DPH za 1,97 milióna eur. Údajný nárok na vratku mal vzniknúť tak, že spoločnosť BL-202 kúpila sedem bytov od eseročky Rent and Wash za takmer 12 miliónov eur.

Kriminálny úrad Finančnej správy (KUFS) zistil, že ceny bytov boli nadhodnotené a celá transakcia bola podozrivá. Ak by naozaj BL-202 kupovala za sumu, ako deklarovala, za jeden byt by musela zaplatiť v priemere 1,7 milióna eur.

Jeden byt však L. Bašternák následne predal len za 170-tisíc eur a šesť ďalších použil na vyrovnanie dlhu v hodnote 1,2 milióna eur, ktorý mal voči šéfovi Fun Radia Patrikovi Zimanovi. Navyše, za byty mala BL-202 podľa zistení kriminalistov zaplatiť reálne necelých 1,5 milióna eur. Úrad podal trestné oznámenie na políciu.

Vyšetrovateľka Tatiana Ujváryová po ôsmich mesiacoch trestné oznámenie odmietla bez toho, aby vôbec začala trestné stíhanie vo veci. V uznesení zdôvodnila svoje rozhodnutie najmä tým, že štátu nevznikla škoda. KUFS nepodal odvolanie voči rozhodnutiu, hoci ho mal pripravené. Na prípad upozornil týždenník TREND a Denník N. Polícia sa ním začala znovu zaoberať. Prípad opäť pridelili T. Ujváryovej, tentoraz začala trestné stíhanie.

Tento týždeň sa opozícia pokúsila odvolať ministra R. Kaliňáka, podľa nej nesie zodpovednosť za to, že polícia počas jeho ministrovania kauzu riadne nevyšetrila.

  • Tlačiť
  • 8

Tagy Bašternák, Kaliňák, kauza, Počiatek