Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Kauza Hedvigy Malinovej v Maďarsku pokračuje

11.05.2018, 15:12 | TASR

Maďarská hlavná prokuratúra Rábsko-mošonsko-šopronskej župy už piatykrát predĺžila termín vyšetrovania kauzy bývalej občianky Slovenskej republiky Hedvigy Malinovej Žákovej. Hovorkyňa prokuratúry Katalin Gálová v piatok pre agentúru MTI uviedla, že termín vyšetrovania teraz predĺžili do 11. septembra 2018.

  • Tlačiť
  • 3

Tagy

Maďarsko

O odovzdanie trestného stíhania maďarským orgánom Hedviga Malinová Žáková požiadala Okresný súd v Nitre vo februári 2016. Súhlas s tým vyslovil vtedajší minister spravodlivosti Tomáš Borec 17. marca.

Maďarský najvyšší súd rozhodol o prevzatí prípadu 27. decembra 2016 a pridelil ho hlavnej prokuratúre Rábsko-mošonsko-šopronskej župy. Kauza H. Malinovej Žákovej sa ťahá od augusta 2006, keď ohlásila polícii, že ju v Nitre napadli dvaja muži pre to, že hovorila po maďarsky.

Krivá prísaha? 

Policajné vyšetrovanie prípadu bolo o mesiac ukončené s tým, že skutok sa nestal a vtedajšia študentka Univerzity Konštantína Filozofa si celý čin vymyslela. Od mája 2007 je stíhaná pre krivú výpoveď a krivú prísahu. Prokurátor Generálnej prokuratúry SR podal na Hedvigu Malinovú Žákovú obžalobu 2. apríla 2014.

Neprehliadnite

Okresný súd v Nitre ju odmietol pre porušenie práva na obhajobu. Generálna prokuratúra mala podľa neho zabezpečiť preklad obžaloby do maďarského jazyka. Mala na to zo zákona právo, pretože od roku 2013 je maďarskou štátnou občiankou.

Prokuratúra to odmietla s vysvetlením, že po podaní obžaloby už „nie je oprávnená vydávať rozhodnutia, nakoľko je iba stranou v konaní.“ Krajský súd v Nitre dal vo februári 2015 za pravdu prokuratúre a vrátil túto trestnú vec okresnému súdu na ďalšie konanie.

  • Tlačiť
  • 3

Tagy Maďarsko