Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Kauza s operáciou nesprávneho kolena má dohru, odišiel zodpovedný lekár aj primár

07.05.2019 | TASR

Diskusia (14 reakcií) Pravidlá diskusie

07.05.2019 | Ján Čierny

Prajem dobrý večer.
Je nepochopiteľné, že až keď sa stane zákrok, ktorý sa nedá vyvrátiť, až vtedy sa to "akože rieši".
Naše zdravotníctvo je zastaralé a odliv mozgov je opodstatnený. Platy celého personálu je úbohý,
takže sa nemôžeme čudovať, že chýbajú lekári, sestry a ďalší personál.
Zbytočne si nahovárame, že máme nemocnice na svetovej úrovni. Pani Kalovská, od vás by som si nenechal pichnúť ani injekciu a to vaše ospravedlnenie - TRÁPNE. Stačí.
Stačí prekročiť hranicu iba niekoľko kilometrov na západ (napr. Hainburg), tam uvidíte čo je nemocnica ktorá spĺňa personál, základné vybavenie.
Na mieste toho pacienta, by som od štátu vysúdil státisíce.

07.05.2019 | vc

Presne tento sposob je otazny ak chceme systemovo zlepsit bezpecnost v zdravotnictve. Ziadnym sposobom nechem ospravedlnovat operatera. Neviem ako boli nastavene standardy v nemocnici a ako sa robi predoperacny briefing ( time out), ktory je doporuceny WHO. Ak nebol tak je zodpovedny hlavne riaditel nemocnice a nielen primar, operater mal smolu, ze sa to stalo prave jemu. Kolko incidentov je v skutocnosti v zdravotnictve, ktore ostavaju ututlane a nikto ich nevyhodnocuje a nepouci sa z nich? Kto kontroluje oddelenia, ako su nastavene operacne procesy, podavanei liekov atd. Robi sa vizitacia oddeleni na procesy? Pokial som pracoval na Slovensku tak si taketo nieco nepamatam. Mozno sa mylim, bojim sa ze nie.

09.05.2019 | Brano L.

Tiež ma to zarazilo. Operatér na vine? Veď tam má byť viac ľudí, ktorí majú kontrolovať, koho idú operovať, čo idú operovať. Operatér predsa príde na sálu, až keď je pacient uspatý.
Ale toto je také slovenské. Buď je za tým marketing, alebo absolútna povrchnosť tvz.slovenskej elity. Presne rovnako to bolo aj v prípade havárie autobusu v Polomke. Na vine vodič. Nikto iný nie je zodpovedný. To, že sa zmenilo využitie priecestia, pretože sa tam postavilo lyžiarske stredisko, a ani obec a ani správca infraštruktúry to neriešili, to nikoho v tomto banánistane nezaujíma...

14.05.2019 | vc

U nas sa robi predoperacny time out osobne operaterom pre tym nez je pacient uspany, povinne. Aj v tom pripade ak je operaterom sam pan prednosta kliniky, je to uplne normálne. Samozrejme nie v balkanskej krajine.

07.05.2019 | Roman Kanala

Odísť nestačí. Za trest by im mali operovať koleno v nemocnici v Nitre.

08.05.2019 | tono.hajduk

Bravooo ;) ... a ty budes hlavny operater a la (YT) “Fantozzi L'operazione in sala operatoria” .. kopnut si - je tak jednoduche.

08.05.2019 | Roman Kanala

Rozdiel medzi skratkou JUDr. a MUDr. spočíva v tom, že skratka JUDr. znamená nenažrané prasa, kým skratka MUDr. znamená nenažrané prasa.

Inak je všetko rovnaké. Dôsledky činov veľké a závažné, niekedy osudové a nevratné. Zodpovednosť žiadna. Korporativizmus. Ruka ruku myje. Nulové následky pochybení. A pretrvávanie feudalizmu.

08.05.2019 | tono.hajduk

Zda sa ako skratkou judr tak aj mudr opovrhujes .. a teraz co ?! .. zoperuje Ta baca alebo nejaky ch “it kolega” ? .. ked to raz budes potrebovat.

08.05.2019 | Roman Kanala

Mňa operujú lekári s pytulom Dr. méd. Čiže dromedár.

09.05.2019 | tono.hajduk

To ma tesi a prajem Ti to. Vyjadrenie, ze Ta operuju “Dr. med” je nezvycajne zdovodnenie, ze sa k titulu mudr vyjadrujes urazlivo, aj v tom kontexte, ze mnohi “mudr” posobia ako “dr med.” v krajine, kde je trava zelensia a publikum cestne, pracovite a ..

07.05.2019 | vc

Nemocnica v Nitre bola v roku 2018 v poradi celkovo 4 najlepsou nemocnicou medzi fakultnymi nemocnicami , najlepsie hospodariaciou nemocnicou a 2 nemocnicou v rebricku podla kvality zdravotnej starostlivosti podla INEKO - so what?
http://nemocnice.in...

08.05.2019 | Roman Kanala

Vďaka za link. 7 všeobecných nemocníc má lepšie skóre, ako najlepšia fakultná v Bystrici. 18 nemocníc má lepšie skóre, ako Nitra.

Nemocnica v Nitre mala slabé skóre C, diagnostická náročnosť:

C1) 10 % - Case Mix Index
Opis ukazovateľa: Case Mix Index (CMI) nemocnice vyjadruje priemernú ekonomicko-medicínsku náročnosť pacientov hospitalizovaných v nemocnici za určité časové obdobie, v našom prípade za rok. Je aritmetickým priemerom relatívnych váh všetkých hospitalizačných prípadov za určité obdobie. Relatívna váha hospitalizačného prípadu je empiricky určená hodnota, ktorá vyjadruje pomer priemerných nákladov na hospitalizačný prípad príslušnej DRG skupiny (Diagnosis Related Groups), kde sú prípady zoskupené s podobnými klinickými charakteristikami a podobnými nákladmi liečby, voči priemerným nákladom na priemerný prípad. Hospitalizačné prípady s relatívnou váhou vyššou ako 1 sú klinicky a ekonomicky náročnejšie (nákladnejšie) ako priemer, pri váhe nižšej ako 1 je to naopak. Podobne to platí aj pre hodnoty CMI. Nemocnica s vyššou hodnotou Case Mix Indexu má v priemere pacientov s náročnejšími diagnózami ako nemocnica s nižšou hodnotou CMI.

08.05.2019 | vc

nechcem to hodnotit nato nemam dostatocne udaje, ale chcel by som vediet ako jmozne, ze fakultna nemocnica mala taky nizky case mix? Nemali by fakultne nemocnice mat najvyssi case mix? Ne je ekonomicka uspesnost prave dosledkom nizkeho case mixu? To, ze nemocnica v nitre je 2 podla kvality moze tiez znamenat velmi slabu uroven fakultnych nemocnic, co potvrdzuje priemer kvality B ktory je 35 pre fakultne a az 44 pre vseobecne. Hoci si viem predstavit, ze kvalitativne paratmetre mozu byt horsie pri vyssej narocnosti operacii to vsak pre nitru neplati. Uplne normalne by statistik mal urobit tzv funnel plot a nemocnice ktore budu mimo akceptovatelnej odchylky by museli do urcitej doby splnit podmienky inak by mali padat hlavy ehm event hlava ministra. Ale vsetka cest ineko, ze to sleduje, dufam ministerstvo tiez. Tiez by ma potesil vysvetlenie nejakeho experta z ministerstva event ineko a sikovneho novinara, ktory by sa vedel spravne pytat. Pravdepodobne ministerstvo event dohlad preventivne navstivi "najuspesnejsie" nemocnice, ktore uz urcite maju vypracovany krizovy ozdravny plan :-) .

08.05.2019 | Andrej_sk

Ako jeden minister moze povedat, ze mimosudne odskodnenie by bolo "slusne a mile"?!? To je NEVYHNUTNE a SAMOZREJME, ze ho odskodnia.
BTW, ak brigadnik v supermarkete omylom vylozi na pulty maso urcene na likvidaciu, ci nevsimne si datum expiracie, tak nasleduje mastna pokuta. A kazda dalsia je vyssia.
Ak pretazeny uctovnik spravi chybu pri odvode dane, pokuta neda na seba dlho cakat.
Ak vyuceny vyskoleny personal si zle precita lekarske spravy, s daleko vyssim rizikom, tak by penalizacia mala byt adekvatna. Zdaleka nejde o fazulky, aj ked sa operacie kolena robia na beziacom pase.
A nitrianska nemocnica toho na rovasi uz ma dost.