Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Každý desiaty Slovák migruje. Za prácou či do školy

05.04.2019, 19:00 | Jozef Ryník | © 2019 News and Media Holding

Mýty o tom, že Slováci sú zápecníci a nechce sa im cestovať za prácou, naštrbuje najnovšia analýza Inštitútu finančnej politiky pri ministerstve financií. Analytici zistili, že mimo miesta svojho trvalého pobytu sa zdržuje takmer každý desiaty Slovák. Dôvod je dochádzanie za prácou alebo štúdiom.

  • Tlačiť
  • 13

Slovenské mestá a obce majú dlhodobý problém s takzvanými cépečkármi, teda ľuďmi, ktorých trvalé bydlisko sa odlišuje od miesta obvyklého pobytu. Títo ľudia buď v meste či obci reálne bývajú, pracujú tam a ich deti tam chodia do školy, ale nie sú tam prihlásení na trvalý pobyt. Druhá možnosť je, že do mesta denne dochádzajú.

Analytici Inštitútu finančnej politiky sa rozhodli jav preskúmať a porovnať údaje o trvalom pobyte s obvyklým pobytom. Zistiť, kde sa človek obvykle nachádza, sa dá z verejných dát.

Neprehliadnite

„Na základe údajov o občanoch z administratívnych dát (najmä vlastníctvo nehnuteľnosti a škola detí) sme pomocou štatistických metód odhadli hypotetické centrum aktivity občana, ktoré reprezentuje obvyklý pobyt,“ uvádza analytik IFP a spoluautor analýzy Peter Harvan.

Kam prúdia cépečkári

Analytici zistili, že sa obvykle mimo miesta svojho trvalého pobytu zdržuje takmer každý desiaty Slovák. Odlišný trvalý a obvyklý pobyt má 461-tisíc ľudí. Cépečkári prúdia najmä do veľkých krajských miest. Najvyšší prílev cezpoľných obyvateľov má Bratislava, skoro 66-tisíc. Nasledujú Košice so 17-tisíc ľuďmi bez trvalého pobytu v meste. Veľa cezpoľných ľudí má aj Trnava, takmer 15-tisíc, keďže v meste pôsobí automobilka Groupe PSA, ktorá vyrába peugeoty. Nitra a Prešov majú menej ako 10-tisíc cépečkárov.

Z menších miest a obcí vytrčajú najmä tie s priemyselným parkom. Galanta má

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 13

Tagy Bratislava, dane, doprava, mestá