Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Každý desiaty Slovák migruje. Za prácou či do školy

05.04.2019 | Jozef Ryník

Diskusia (13 reakcií) Pravidlá diskusie

05.04.2019 | Jaroslav Raztocny

Riesenie s podielovymi danami sa da upratat:
clovek by mal odvadzat dane tam, kde travi podstatnu cast periody, z ktorej zdanovane prijmy pochadzaju.
Takze CPckari, by mali odvadzat dane do mesta, kde maju vykon prace, resp. miesto posobenia.
Razom by tak bolo na opravu infrastruktury, ktora sa tymto pobytom opotrebuva (kanalizacia, cesty, ...)
No, ktora vlada bude mat na to gule?

05.04.2019 | Cenek

Problemom nie su CPckari ako taki (ti pridu v nedelu a odidu v piatok, auto sa im nepohne), ale wannabesmart ktori sa prestahovali do Mostu alebo Ciernej Vody a dochadzaju odtial. To su taki CP-CPckari. A to je problem.

05.04.2019 | mte

Cely problem pri podielovych daniach je len vyhovorka. Uprava systemu by davala zmysel ale nieje to taky problem ako ho vykresluju.
- Bratislave ma tiez ludi ktory tam maju trvaly pobyt a realne tam nebyvaju resp pracuju inde.
- System podielovych dani ma aj koeficienty velkostnych kategorii obci kde sa ratalo so situaciou ktora je v Bratislave kde chodi vela cezpolnych a studentov. Preto ba Bratislava koeficient 2,35 zatial co taka Trnava 1,13.

06.04.2019 | Jaroslav Raztocny

pozor na prepocet koeficientu z absolutneho zakladu, je tam nastavene vahivanie, takze to vobec nie je, ze pocet obyv x koeficient. a tam prichdza kazde take mesto, nie len Bratislava o zdroje

06.04.2019 | mte

Ano suhlas ale tak zas Bratislava ani nema cezpolnych tolko ako obyvatelov. V clanku sa spomina 66 tisic a podla blogu na Nku dostava Bratislava cez koeficient peniaze za 290 tisic. (https://dennikn.sk/blog/1259368/bratislava-uz-ter­az-dostava-podielove-dane-na-760-000-obyvatelov/) ­
Ja len chcem povedat ze namiesto kompletnej zmeny systemu ktora by rozbila financie vsetkych obci okrem BA staci mierna zmena koeficientu resp sposobu vypoctu.
Ale hlavne je potrebne aby zahradnici v Bratislave starajuci sa o mestske parky nejazdili kabrioletmi znacky mercedes - jeden priklad.

06.04.2019 | Jaroslav Raztocny

Vyborne, takze podielove dane nie su vyhovorka, len to chce update na zaklade skutocnosti - ze dane maju primarne zostavat tam kde danovnik “prevazne derie infru”. A ano koeficienty a vahovania su cesta. A este jedno - je jedno ci je to BA alebo akekolvej miesto (naschval nepisem mesto).

06.04.2019 | @@@

ako vieš kde derie infru ? .....sleduješ ich všetkych ??

06.04.2019 | @@@

ved o tom nech rozhodne slobode len danny jednotlivec čo plati dane ....čiže teraz je to spravne ak bude chcieť danny jednotlivec podporiť ba tak si zmeni trvaly pobyt tam ak nie tak nie ...je to len slobodna volba jedinca ktoru obec podpori čiže do ktore sa prihlasi na trvaly pobyt

05.04.2019 | salamoon

zase pokus o fake news.. kazdy pravicovy analytik a zamestnavatelsky hovorca predsa vie, ze Slovakom sa nechce stahovat..

06.04.2019 | @@@

ano nechce sa im stahovať oni by najradšej boli keby sa prestahovali platili tie predražene byty a ubytovne a pracovali 250 hodin mesačne za 500 eur v čistom :D

06.04.2019 | Roman Kanala

Na Švajčiarsku po švajčiarsky je to vyriešené lepšie. Nikdy to nebola centralizovaná republika na francúzsky spôsob, okrem napoleonskej Helvétskej republiky 1798–1803, ktorá bola také fiasko, že neprežila päť rokov.
https://en.wikipedi...

Švajčiari sú občanmi svojej obce. V obci, kde žijú, sa deje všetko. Dane platia tam, kde zarobia peniaze. Najväčšia časť ostáva kantónu. Časť ide obci, ktorá vytvorila pracovné miesto. Každý kantón, každá obec si zdanenie stanoví po svojom. A potom je priama federálna daň, ktorá je rovnaká v celej Konfederácii a ktorá ide do federálnej kasy.

Potom je prerozdelenie daní. Obec a kantón, kde sa vytvorila pridaná hodnota a zaplatila daň, časť dane odstúpi obciam, odkiaľ pracovníci prichádzajú. Podľa bydliska to môže byť v rovnakom kantóne, v susednom alebo v zahraničí. Ženeva má veľa zamestnancov z kantónu Vaud, ale ešte viac je z Francúzska. Potom sú aj z kantónov Freiburg - Fribourg a z Valais - Wallis. To už cesta vlakom trvá hodinu. Aj Frúzi dochádzajú hodinu. Typicky to je 15 minút na hranicu po diaľnici a potom 45 minút na ženevských križovatkách.

Prerozdeľuje sa aj medzi kantónmi. Bohaté kantóny prispievajú do medzikantonálneho fondu, chudobné z neho čerpajú. Niečo ako obrátená Bratislava a Žilina, ktoré republiku len vyciciavajú.
https://blog.etrend...

Kantón Ženeva platí obciam za hranicami, odkiaľ prichádza pracovná sila, 960 eur ročne ako odstúpenie časti dane. Pre tie obce je to dar nebeský. Z toho sú opravené cesty a námestíčka okolo starostovne, alebo kvetináče pri kostole. Frúzi sú všetci chudobní, lebo všetci majú minimálku a obce majú len malé vlastné vreckové. Inak všetko skonfiškuje Paríž do veľkej čiernej diery. Potom sa nevie, čo a koľko bolo financované. Aj preto je lepšie, ak peniaze ostanú v obciach.

06.04.2019 | Roman Kanala

Malo byť: Ženeva platí 960 eur na osobu a na rok.

Sú hlasy, že Frúzom netreba, ale kantóny si platia aj medzi sebou a tak to vyzerá spravodlivo. Spravodlivé by to bolo, keby to bolo recipročné. Je málo bláznov, ktorí zo Švajčiarska chodia pracovať na druhú stranu hranice. Len ak sú vyslaní svojím podnikom a poberajú švajčiarsky plat. Z francúzskeho sa nedá vyžiť.

12.04.2019 | Lupask

Co su toto za hluposti, ze narast prijmov... Hlavne ze okolo bratisky obce placu ze ludia sa tam neprihlasuju ale ziju tam, Bratislava place ze cepeckari, ale dane z príjmov su len jeden kolac ktorý sa nijako nezvacsi ked ho inak nakrajame.. Zjavne niekto o tie prachy prísť musi