Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Každý vo vlastnom. Veľká väčšina Slovákov vlastní bývanie, aj bez hypotéky

19.01.2020, 13:27 | TASR

Slovensko patrí v rámci 28 krajín Európskej únie k tým, kde je jeden z najvyšších podielov ľudí, ktorí vlastnia nehnuteľnosť a nie sú zaťažení hypotékou. Podľa aktuálnych štatistík Európskeho štatistického úradu Eurostat v EÚ v priemere žije 70 percent ľudí vo vlastnenom byte, z toho zaťažených hypotékou je 27 percent z nich.

  • Tlačiť
  • 17

Zhruba tretina Európanov žije v podnájme, z toho 20 percent z nich za trhovú cenu a 10 percent ľudí žije v byte so zníženým nájomným.

Na Slovensku žije vo vlastnom až 90 percent ľudí. V podnájme za trhové ceny žije 8,5 percenta Slovákov, dotované bývanie využíva 1,5 percenta ľudí. Podľa Lenky Buchlákovej, analytičky Slovenskej sporiteľne, vysoký podiel vlastnených nehnuteľností na Slovensku súvisí s tým, ako sa skupovali družstevné byty po páde komunizmu za výhodné ceny.

Neprehliadnite

Až vyše 90 percent ľudí, ktorí žijú vo vlastnej nehnuteľnosti, ale nezaťaženej hypotékou, je v Rumunsku, Chorvátsku, Bulharsku či Srbsku. Na Slovensku, v Poľsku, Lotyšsku a Maďarsku je to 70 percent. Napríklad vo Veľkej Británii „vyhrávajú“ nájmy, nakoľko v krajine žije vo vlastnej nehnuteľnosti necelá tretina Britov.

Slováci na jednej strane majú vysoký podiel vlastnených bytov či domov, no na druhej strane bývajú vo viacgeneračných nehnuteľnostiach. Až 40 percent Slovákov žije v tzv. preplnených domácnostiach, často páry s deťmi ešte žijú s ich rodičmi, či inými príbuznými. Najmenej tzv. preplnených domácností je v Belgicku i na Cypre, kde je ich podiel len päť percent.

Mnoho vlastníkov bytov a domov má problém s dostatočným vykúrením domácností, v prípade Bulharska ide až o 39 percent ľudí, v Litve takmer tretina. Celkovo si vlani nemohlo dovoliť dostatočne vykúriť svoju domácnosť sedem percent Európanov. Na Slovensku je to zhruba päť percent domácností.

  • Tlačiť
  • 17