Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Kažimír o bankovom odvode: Ide o peniaze, iba a len o peniaze

06.11.2019, 15:20 | TASR

Exminister financií a súčasný guvernér Národnej banky Peter Kažimír sa snažil, aby vláda upravila návrh týkajúci sa bankového odvodu. Pôvodne vláda zamýšľala, aby tento osobitný odvod prestal platiť od budúceho roka, po novom však má fungovať aj naďalej a od budúceho roka sa má zvýšiť na 0,4 percenta z hodnoty pasív vykazovaných v súvahe.

  • Tlačiť
  • 4

„Snažil som sa na rokovaní vlády presvedčiť aj ministra financií Ladislava Kamenického (Smer-SD), aj celý kabinet o tom, aby odvod nebol bez koncovky a hlavne, aby nebol bez konca s dvojnásobnou sadzbou. Nepodarilo sa mi to, aby zmenila pôvodný názor,“ uviedol po skončení rokovania vlády P. Kažimír.

Neprehliadnite

Upozornil na to, že mandátom NBS je stráženie stability bankového sektora. „Tu je našou povinnosťou povedať, že rozhodnutie, ktoré prijala vláda, zvyšuje riziko na strane finančnej stability, a to aj z pohľadu výšky sadzby, ale aj pokračovania tohto odvodu,“ upozornil P. Kažimír.

Zároveň doplnil, že vláde podľa neho nejde pri tomto kroku o „sociálnu spravodlivosť“. „Nejde o žiadnu sociálnu spravodlivosť, ide o peniaze, iba a len o peniaze. Ide o to, aby sa z týchto peňazí mohli financovať sociálne programy,“ myslí si P. Kažimír.

Pôvodne vláda zamýšľala, aby sa bankový odvod predĺžil, pôvodne mal skončiť od roku 2020. Následne sa hovorilo o jeho zdvojnásobení v budúcom roku. Nakoniec však má platiť, že odvod bude vo výške 0,4 percenta a bude natrvalo. „Bude sa k tomu v rámci konzultácií ešte vyjadrovať Európska centrálna banka a predpokladám, že aj banková asociácia zaujme postoj,“ doplnil P. Kažimír.

Slovenské banky sú podľa guvernéra veľmi konzervatívne. „Až 70 percent príjmov bankového sektora predstavuje takzvaný úrokový diferenciál a iba nejakých 25 percent je z poplatkov, ktoré platia občania alebo firmy. Aj minulé vlády urobili veľa v oblasti vedenia účtov. V bankovom sektore je obrovská konkurencia, z tohto pohľadu sa klienti môžu vždy rozhodnúť, koho uprednostnia," uviedol P. Kažimír v súvislosti s bankovými poplatkami. Predseda Smeru-SD Robert Fico totiž v utorok pri návrhu na zvýšenie odvodu argumentoval najmä tým, že rastú bankové poplatky, ale aj ziskovosť sektora.

„Zisk v prípade bankového sektora nie je žiadna ‚neslušná kategória‘. Je to nevyhnutnosť, lebo banky pôsobia v rizikovom prostredí, poskytujú úvery a časť úverov zvyčajne nebýva splatená, to sa musí sanovať z kapitálových vankúšov, ktoré si generujú banky z tohto zisku. Máme len obavy, v prostredí dlhodobých nízkych úrokových sadzieb banky súperia o trh, ale aj o každé jedno euro zisku a pri dnešných podmienkach bude zdvojnásobenie bankového odvodu znamenať, že skoro 30 percent čistého zisku bude odčerpaných formou tohto odvodu," dodal P. Kažimír.

  • Tlačiť
  • 4

Tagy NBS, Peter Kažimír