Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Ekonomika chladne, v rozpočte bude horúco

30.01.2013, 12:42 | Marek Legéň | © 2013 News and Media Holding

Nové prognózy hovoria o výraznejšom spomalení rastu ekonomiky, podľa IFP stúpne HDP o 1,2 percenta

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

Tagy

HDP

Agentúrny text sme 30.1.2013 o 12:36 nahradili autorským článkom

Slovenská ekonomika tento rok výraznejšie uberie plyn. Podľa novej prognózy Inštitútu finančnej politiky (IFP) pri ministerstve financií vzrastie hrubý domáci produkt o 1,2 percenta. Oproti poslednému odhadu ide o skresanie výhľadu rastu o takmer jeden percentuálny bod. Slabšia výkonnosť ekonomiky je zlou správou pre vládu, ktorá pre dosiahnutie plánovaného schodku verejných financií bude musieť zrejme siahnuť k ďalším opatreniam.

K zhoršeniu prognózy prispela dlhová kríza v eurozóne, ktorá brzdí ekonomiky obchodných partnerov Slovenska. Dosahy krízy na slovenské hospodárstvo vlani ešte tlmila akcelerácia produkcie automobiliek, v ktorých nabiehali nové kapacity. Tento rok už motor ekonomiky takýto výsledok nezopakuje.

Výkon hospodárstva sa spomalí najviac od prepadu, ktorý utrpelo v roku 2009 v dôsledku hospodárskej a finančnej krízy. Na budúci rok by sa malo spamätať a pridať do kroku, hoci menej než inštitút počítal vlani v septembri. Na rok 2014 predpovedá rast HDP o 2,9 percenta, v ďalších dvoch rokoch o viac ako tri percentá.

Napriek výraznejšiemu ochladeniu si Slovensko v rámci eurozóny bude počínať ešte pomerne dobre. Medzinárodný menový fond najnovšie predpovedá, že ekonomika klubu krajín platiacich jednotnou menou sa tento rok zmenší o 0,1 percenta. Najhoršie na tom sú členovia z juhu kontinentu, ktorí zápasia s vysokými dlhmi a nezamestnanosťou. Voči kríze nezostalo imúnne ani odolné Nemecko, ktorého HDP sa v závere vlaňajška v medzikvartálnom porovnaní pravdepodobne zosunul do červených čísel.

Stenčujúci sa rast slovenskej ekonomiky sťažuje naplnenie vládneho cieľa znížiť schodok verejných financií pod tri percentá HDP. Ak sa to Slovensku nepodarí, hrozia mu sankcie od Bruselu či zdraženie financovania dlhu. Kabinet Roberta Fica už pre dosiahnutie cieľového schodku prijal množstvo opatrení, najmä na posilnenie príjmov. Za obeť padla rovná sadzba dane z príjmu, zdvihlo sa daňové zaťaženie firiem či odvody pre rôzne skupiny pracujúcich. Horší výhľad ekonomiky, než s ktorým počíta rozpočet (2,1 percenta), tlačí vládu k ďalším opatreniam.

Nová prognóza IFP prináša aj nepriaznivejší výhľad zamestnanosti. Počet pracujúcich by mal klesnúť o pol percenta, výraznejší nárast zamestnanosti sa čaká až spolu s rýchlejším rastom HDP v budúcom roku. K predkrízovým úrovniam sa zamestnanosť podľa inštitútu priblíži až v roku 2016. Podiel ľudí bez práce podľa výberového zisťovania pracovných síl má tento rok dosiahnuť vrchol a prehupnúť sa cez 14 percent.

S horšou predikciou vývoja ekonomiky prišla už aj Národná banka Slovenska, keď skresala svoj decembrový odhad rastu HDP o 1,6 percenta na 1,3 percenta.

Prognóza vybraných ukazovateľov vývoja ekonomiky (2013-15)

ukazovateľ

2013

2014

2015

HDP; reálny rast

1,2 (2,1)

2,9 (3,5)

3,3 (3,6)

konečná spotreba domácností; reálny rast

-0,1 (0,7)

1,5 (3,2)

2,6 (3,9)

priemerná mesačná mzda; reálny rast

0,1 (0,4)

1,1 (2,2)

1,9 (2,7)

harmonzovaný index spotrebiteľských cien; priemerný rast

2,4 (3,1)

2,5 (2,1)

2,5 (2,2)

PRAMEŇ: Ministerstvo financií

(údaje sú v percentách, predchádzajúca prognóza v zátvorkách)

Zdroj: SITA / Diana Černáková

Ilustračné foto - SITA / Diana Černáková

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

Tagy HDP