Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Kde končia staré lode a tankery? Špinavý biznis stráca peniaze

20.09.2019, 11:30 | Adrián Berecz | © 2019 News and Media Holding

Viac než 80 percent starých obchodných lodí na svete sa likviduje v dokoch na pobreží Indie, Pakistanu a Bangladéša. Toto odvetvie dlhodobo kritizujú rôzne skupiny a kampane. Upozorňujú na rozpadajúce sa lode na plážach, ktoré ohrozujú pracovníkov a znečisťujú more a piesok. Spoločnosti, ktoré sa venujú lodnému šrotu, začali okrem aktivistov nepriamo bojkovať aj finanční podporovatelia.

  • Tlačiť
  • 3

Nórsky fond, najväčší investičný fond na svete, ktorého hodnota dosahuje približne jeden bilión dolárov (884,33 miliardy eur), je známy tým, že pri investíciách zohľadňuje etické princípy. V posledných rokoch rozhodol o predaji podielov v spoločnostiach aktívnych v ťažbe uhlia, upravuje aj podiely v ropných firmách.

Čiastočne sú za tým finančné dôvody, čiastočne ale aj ekologické, keďže si chce ponechať akcie v tých energofirmách, ktoré viac investujú do obnoviteľných zdrojov energie.

Podľa výročnej správy Rady fondu pre etiku zverejnenej v marci tohto roka rada svoju pozornosť teraz viac zameria na likvidáciu starých lodí v Indii. „Chceme zistiť, či tu ide o systematické alebo hrubé porušovanie ľudských práv, prípadne o poškodzovanie životného prostredia,“ povedal predseda rady Johan H. Andresen.

Holé ruky a zváračky

Nórsky fond vlastní akcie takmer 9 160 firiem. To predstavuje približne 1,4 percenta celosvetovo kótovaných aktív, takže rozhodnutie fondu investovať do firiem, alebo sa ich podielov zbaviť, má nemalý vplyv na rozhodovanie iných investorov.

Neprehliadnite

Fond, respektíve jeho rada, dáva odporúčania, konečné rozhodnutie je potom na nórskej centrálnej banke. Tá ale väčšinou odporúčania rady fondu schváli.

Tento krok zopakovala napríklad aj nórska poisťovňa KLP. Z etického a ekologického hľadiska prehodnotili svoje investície v rámci lodnej dopravy popredné penzijné fondy Caisse de Depot, CCP a OMERS.

Už začiatkom minulého roka nórsky fond vyradil zo svojho portfólia štyri lodiarske firmy, ktoré sa starých lodí zbavujú prostredníctvom ich rozoberania na pobreží juhoázijských krajín v prílivových oblastiach, konkrétne Bangladéša a Pakistanu.

Nie všetky plážové „doky“ disponujú nepriepustnými

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 3

Tagy lodná doprava